Fundusze Europejskie

Projekt „Innowacyjny staż zawodowy szansą na lepszy start w dorosłe życie” realizowany jest przez Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Consonans

Informacje, ogłoszenia, relacje i galerie zdjęć

Rok 2006

Jesienią 1970 roku, z inicjatywy ówczesnego dyrektora Liceum Ekonomicznego prof. Adama Biedronia powstał w naszej szkole zespół instrumentalno – wokalny „Decybele”. Początkowo był to kwartet instrumentalny – z czasem poszerzony o chórek żeński. Założycielem grupy był nauczyciel muzyki prof. Ludwik Mordarski. Pierwszymi jego członkami byli: Bolesław Biedroń, Stanisław Golonka, Bogdan Wielkiewicz, Leszek Mordarski, Bożena Kudynowska, Sabina Dyrek, Zofia Ryś, Maria Leśniak i Maria Stanisz, do których po roku dołączyli bracia – Andrzej i Wojciech Stanisz oraz Władysław Szewczyk. W 1975 r. zmieniono nazwę zespołu na „Consonans” i tak jest po dzień dzisiejszy.

Rok 1971

Z biegiem lat, wprowadzając nowe instrumenty jak np. trąbka, saksofon, flet poprzeczny, organy, skrzypce – zmieniało się brzmienie „Consonansu”. Oprócz najpopularniejszego gitarowego składu, można usłyszeć zestaw akustyczny, mini big-band czy regionalna kapelę lachów limanowskich. Pracę w zespole rozpoczyna się przeważnie z „surowym materiałem” – tj. uczniem nie posiadającym bliższego kontaktu z muzyką. W okresie, kiedy praca z tymi uczniami przynosi już wymierne efekty, kończą oni naukę w szkole i opuszczają zespół. I tak ten cykl powtarza się co trzy – cztery lata. Sytuacja ta nie jest sprzyjająca dla działalności tej formy szkolnych grup, toteż wiele zespołów nie wytrwało w swej działalności.

Rok 1973

Od 1989 roku „Consonans” jest pod opieką nauczyciela muzyki i wiedzy o kulturze mgr Leszka Mordarskiego – jednego z pierwszych jego członków, syna założyciela grupy. Obecnie działający w Zespole Szkól Nr 1 zespół instrumentalno – wokalny „Consonans” jest w kolejności czwartym po orkiestrze „Echo Podhala”, Chórze Kościelnym i Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca „Limanowianie”, zespołem funkcjonującym nieprzerwanie od 1970 roku na terenie miasta Limanowa.

Rok 2000

 

Rok 2003

„CONSONANS” ze swym szerokim  repertuarem włącza się aktywnie w różnego rodzaju akcje społeczne jak:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Marsze Przeciw Paleniu, rozpoczęcie sezonu turystycznego na  Górze Paproć, wakacyjne koncerty pod nazwą „Lato w Mieście”,  Mikołajkowe Koncerty w Domu Pomocy Społecznej  itp.

     Zespół nie zapomina o konkursach, przeglądach i festiwalach muzycznych. Z roku na rok powiększa się lista sukcesów, a ściany pracowni muzycznej zapełniają się dyplomami, listami gratulacyjnymi, pucharami i statuetkami. Nie sposób wymienić wszystkich, ale do najważniejszych z pewnością należą:

Rok 2007
Rok 2007

–  w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dotarcie do finału centralnego     Festiwalu Pieśni o Ojczyźnie (Lublin), Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Polskich (Kraśnik) oraz kwalifikacja do finału krajowego Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Radzieckiej.

–  I  miejsce w finale krajowym V Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej (Kraków 2014r.)

–  miejsce  w  finale  XII  Małopolskiego  Konkursu  Pieśni  Patriotycznej (2014r.)

–  miejsce w  finale  Ogólnopolskiego  Konkursu Recytatorskiego – Poezja Śpiewana  solistki zespołu – Sylwii Zelek (Włocławek 2013r.)  oraz udział w finałach krajowych we Włocławku w latach 2010- Sylwia Zelek, 2014 – Karolina Curzydło,  2017 – Agata Palka.

–  miejsce w Małopolskim Konkursie Poezji Śpiewanej „Kraina Łagodności” (Kraków 2008r.)

–  Tytuł Laureata Małopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej  w  ramach  Małopolskiego  Roku  Historii   Najnowszej  (Kraków 2010r)

–  II  miejsce solistki zespołu Agaty Palki w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Turystycznej (2016r.)

–  Nagroda Specjalna dla Agaty Palki w Ogólnopolskim Turnieju Piosenki Literackiej – Poetycko Muzyczna Bitwa pod Gorlicami (2017r.)

–  wielokrotne Grand Prix i pierwsze miejsca w powiatowych i wojewódzkich Konkursach Kolęd i Pastorałek

–  występ na Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznych  na  Zamku Królewskim w Warszawie pod patronatem Prezydenta RP (Warszawa 12.11.2017r); spośród 16 zespołów z poszczególnych województw Consonans reprezentował Małopolskę.

Rok 2010

     W latach 2013, 2014 i 2015 soliści – instrumentaliści „CONSONANSU” pod kierunkiem swego opiekuna mgr Leszka Mordarskiego  zdobywali Grand Prix  i  czołowe miejsca Małopolskim Przeglądzie Twórczości Dzieci i Młodzieży TRIADA, którego finały odbywały się w Krakowie. Zdobywali tam statuetki Zielonej Gęsi  oraz cenne nagrody rzeczowe. Byli to instrumentaliści: Karolina Curzydło (skrzypce), Marcin Dutka (gitara), Radosław Szewczyk (trąbka) i Wojciech Brewczyński (organy).

Rok 2012

     Kilku członków zespołu ujawniło swe talenty kompozytorskie, jak np.: Marcin Młynarczyk, Marcin Dutka, Dominik Dudek, Karolina Curzydło, Radosław Szewczyk, Agata Palka, Michał Skwarczek, Wojciech Brewczyński  czy  Monika Węgrzyn.

Rok 2012

 

     Niektórzy postanowili swe życie związać z muzyką, jak np.: Jadwiga Postrożna – solistka Opery we Wrocławiu, a od 2013r. doktor sztuki w zakresie wokalistyki. Marcin Młynarczyk – kompozytor i organista zespołów „Gienek Loska Band” i  „The Fuse”, Piotr Brajner solista operowy, Dominik Dudek – saksofonista jazzowy po Akademii Muzycznej w Katowicach, kompozytor i założyciel zespołu „Redford”, Kajetan Pietrzak – perkusista po Akademii Muzycznej w Krakowie, Sylwia Zelek – śpiewaczka po wydz. wokalno-aktorskim AM w Krakowie, Karolina Curzydło skrzypaczka po AM w Krakowie, Bartosz Matyasik – gitara basowa.

     Nie sposób wymienić wszystkich sukcesów „CONSONANSU” oraz tych którzy w zespole uczestniczyli. Szczegółowe informacje zawarte są w  albumie wydanym w 2015 roku z okazji jubileuszu 45 lecia tej grupy pt. Z gitarą i mikrofonem przez 45 lat zespołu Consonans, 1970-2015.

     „CONSONANS” zawsze godnie reprezentował swą Szkołę, Miasto Limanowa, Powiat Limanowski oraz Małopolskę podczas swych występów w całym kraju.

Zamek Królewski w Warszawie, 12.11.2017 r.
2017 rok
Poezja śpiewana, 2017 r.
2018 r.
01.03.2018 r.
2018 r.

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony. – Stefan Żeromski   24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Rozpoczęło się ono Mszą […]

Krajowy finał dla Magdy Mól

  Z radością informujemy o kolejnym wielkim sukcesie Magdaleny Mól,  wokalistki obchodzącego właśnie 50-lecie działalności, zespołu muzycznego naszej szkoły, “Consonansu”. Jak niedawno przekazywaliśmy, 3.IX b.r. solistka zespołu zakwalifikowała się do […]

Złoty jubileusz Consonansu

17 września zespół wokalno-instrumentalny ,,Consonans’’ działający w naszej szkole od roku 1970 obchodził 50-lecie swojego istnienia. Obchody ,,złotego jubileuszu’’, z uwagi na obostrzenia wynikające z trwającej epidemii, miały kameralny charakter. […]

Kolejny sukces Magdy Mól

Dnia 3 września 2020 r. w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu odbyły się eliminacje rejonowe 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Przesłuchania te pierwotnie zaplanowane były na […]

Jubileusz 50-lecia Consonansu – wywiad z kierownikiem zespołu

Z okazji nadchodzącego jubileuszu 50-lecia istnienia zespołu na portalu internetowym tv28.pl ukazał się wywiad z jego kierownikiem Poniżej znajduje się link do materiału. https://www.tv28.pl/11369-leszek-mordarski-ten-zespol-to-ewenement-w-skali-calego-kraju-rozmowa-o-ksiazce-z-okazji-50-lat-dzialalnosci-zespolu-consonans

Wigilijne kolędowanie

W ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną spotkaliśmy się wszyscy na tradycyjnym kolędowaniu. W atmosferę Świąt wprowadzili nas harcerze, którzy pod opieką pana Andrzeja Piętonia przekazali Światełko Betlejemskie na ręce […]

Z Ziemi Limanowskiej ku Niepodległości.

Z Ziemi Limanowskiej ku Niepodległości. Pod takim hasłem 12 listopada przebiegały w naszej szkole obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Klasa 3FH wraz z wychowawcą  przygotowała i przedstawiła materiał […]

Profesor Oświaty w Zespole Szkół Nr 1

W piątek, 11 października 2019 r.  w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyły się ogólnopolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej z udziałem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego. Tego dnia  zasłużeni nauczyciele oraz […]

Skip to content