Ekonom w Grecji – wrzesień 2022 r. – nasze wielkie greckie wakacje

Ekonom w Grecji – wrzesień 2022 r. – nasze wielkie greckie wakacje

Dla wielu uczniów naszej szkoły z klas: 4b/rp, 4Pp, 3Mp, 3C1p, 3Pp, 3F/Hp, 4Cp, 4Mp, 4 r/H, 4T, wrzesień rozpoczął się nietypowo – od długo wyczekiwanej wycieczki do Grecji. Wyjazd odbył się w dwóch terminach:  15 – 14. 09. 2022r., oraz 19-28.09.2022 r., pod opieką nauczycieli. Głównym organizatorem i przewodnikiem wycieczki był pan Stanisław Dębski, któremu bardzo dziękujemy za cenne lekcje historii. Miejscem docelowym była malownicza miejscowość: Leptokaria położona u stóp Olimpu. Przez osiem dni przebywaliśmy w kraju, którego kultura jest podstawą współczesnej cywilizacji europejskiej. Na każdym kroku spotykaliśmy przejawy kultury materialnej i duchowej minionych epok, począwszy od starożytności i mitów greckich po zabytki kultury starochrześcijańskiej.

Program wycieczki dla obydwu grup był jednakowy i przedstawiał się następująco: wycieczka na Olimp, starożytne biskupstwo Dion, wizyta w miasteczku Litochoro, wąwóz Enipeas związany z kultem bogini Afrodyty, monastyczne klasztory Meteory i pracownia Ikon, zamek pamiętający wyprawy krzyżowe- Plantamonas oraz malownicza górska miejscowość Paleo Pantalemonas. Szczególną lekcją, zarówno historii, jak i historii sztuki było zwiedzanie Aten – stolicy Grecji. Ogromne wrażenie wywarły na nas monumentalne budowle Akropolu, które na tle błękitnego nieba wyglądały imponująco. Przypomnieliśmy sobie cechy greckiej architektury. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się pod Termopilami i wysłuchaliśmy historii o wielkich greckich bohaterach. Na koniec, zanurzyliśmy stopy w gorących źródłach. W wolnym czasie zażywaliśmy kąpieli w ciepłym Morzu Egejskim oraz zachwycaliśmy się pięknem krajobrazów Riwiery Olimpijskiej, gdzie góry i morze niemal stykają się ze sobą.

W Grecji nie odczuliśmy, że nastała astronomiczna  jesień, a w naszych sercach pozostaną cudowne wspomnienia.

Skip to content