1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

„Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Termin ten obejmuje niejednorodną grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe.

„Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich.

Przyjmuje się, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób. Podawane są też inne szacunki, które wskazują, że w okresie 1944-1956 przez wszystkie organizacje podziemia antykomunistycznego (grupy o charakterze zbrojnym, organizacje cywilne o charakterze antykomunistycznym) przewinęło się ok. 120 tys. osób, a w samych oddziałach bojowych walczyło ok. 20-25 tys. osób. 

Samorząd Uczniowski, delegacja szkoły wraz z pocztem sztandarowym oraz członkowie związku strzeleckiego Strzelec 2402 Limanowa wzięli udział w powiatowo – miejskich obchodach  poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Skip to content