Fundusze Europejskie

Projekt „Innowacyjny staż zawodowy szansą na lepszy start w dorosłe życie” realizowany jest przez Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Drugi tydzień praktyk zawodowych w Bolonii

Drugi tydzień praktyk zawodowych w Bolonii

Minął drugi tydzień praktyk zawodowych w Bolonii. Grupa 19 uczniów kształcących się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych, technik handlowiec oraz technik hotelarstwa, pod opieką pani Anety Pyrc i pani Elżbiety Kity przekazują nam wrażenia z pobytu we Włoszech w ramach projektu pt.: Innowacyjny staż zawodowy szansą na lepszy start w dorosłe życie.

 

Zuzanna Kaptur i Natalia Sułkowska, klasa III – technik hotelarstwa

Jesteśmy zadowolone, że udało się nam dostać do projektu. Bolonia bardzo nam się podoba pod względem wizualnym jak i kulturowym. Będąc na praktykach w hotelowej restauracji poznajemy wiele nowych smaków oraz zdobywamy nowe doświadczenia. Atmosfera sprzyja pracy, a współpracownicy są bardzo uprzejmi i sympatyczni. Sam hotel jest bardzo ładny i elegancki.

 

Wiktoria Bargieł, klasa III – technik żywienia i usług gastronomicznych

Zagraniczna praktyka pozwala nie tylko uzyskać doświadczenie zawodowe związane, ale również poznać kulturę, kuchnię. Pracując we włoskiej restauracji Trattoria Anna Maria, na co dzień doświadczam rodzinnej atmosfery, gościnności oraz otwartości Włochów. Takie doświadczenia pomogą uwierzyć we własne siły i rozwinąć skrzydła. Włochy będę opuszczać z nieskrywanym żalem. 

 

Dominika Rosiek, klasa III – technik żywienia i usług gastronomicznych

Wyjazd na zagraniczną praktykę pozwolił mi na przełamanie bariery językowej. Dzięki niemu nauczyłam się kilku włoskich zwrotów i słówek. Miałam także przyjemność zwiedzać piękne miasta takie jak Wenecja i Florencja. Bardzo zachęcam wszystkich do udziału w kolejnym projekcie. Daje on wiele możliwości oraz uczy samodzielności.

 

1 listopada uczniowie wraz z opiekunami odkryli 7 sekretów Bolonii podczas wycieczki zorganizowanej przez firmę IFOM.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Fontanny Neptuna z jego słynnym kciukiem. W miejscu zwanym Voltone del Podesta mówiliśmy do murów, stojąc w przeciwległych narożnikach sklepienia i doskonale wzajemnie się słyszeliśmy. Z okna w murze na Via Piella 16 zobaczyliśmy malowniczy boloński kanał tzw. Małą Wenecję. Podczas spaceru po mieście zwiedziliśmy Archiginnasio – najbardziej znane miejsce w Bolonii, gdzie studiował m.in. Mikołaj Kopernik. Jest to najstarszy uniwersytet cywilizacji łacińskiej. Podziwialiśmy też słynne wieże oraz drewniany sufit portyku z trzema strzałami i poznaliśmy legendy z nimi związane.

W sobotę 7 listopada cała grupa uczestniczyła w wycieczce do Wenecji – miasta tysiąca kanałów, którego patronem jest święty Marek. Po tym cudownym mieście oprowadzała nas polskojęzyczna pani przewodnik – rodowita Włoszka, która w bardzo ciekawy i chwilami zabawny sposób przybliżyła historię tego pięknego miasta oraz opowiadała o życiu w Wenecji. Pani przewodnik towarzyszyła grupie jedynie przez 2 godziny jednak to wystarczyło, aby pokazać najciekawsze miejsca, wśród których znalazły się: plac św. Marka z Bazyliką św. Marka czy też Most Rialto będący kładką nad Grande Canale. Z przewodnikiem grupa rozstała się w restauracji, w której czekał zamówiony obiad.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia, które utrwalą wspaniałe wspomnienia związane z miastem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Ciao, ciao, serdecznie pozdrawiamy!

Grupa Bolonia

Skip to content