Fundusze Europejskie

Projekt „Innowacyjny staż zawodowy szansą na lepszy start w dorosłe życie” realizowany jest przez Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie 2021

W sobotę 4 września 2021 roku odbędzie się kolejne Narodowe Czytanie. Jubileuszową lekturą 10. edycji wydarzenia będzie Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Ma ono zachęcić do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Szczegóły akcji zostały podane na stronie prezydent.pl.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.

„Skąd wzięła się Dulska?

Ze słuchu i obserwacji. We Lwowie znana jest kamieniczniczka Gołąbowa, którą Zapolska poznaje w 1906 roku. Widzi w niej idealną kandydatkę na bohaterkę “tragifarsy kołtuńskiej” – jak sama określa swoją komedię w trzech aktach. Jeszcze więcej moralności na pokaz pisarka odnajduje u innych przedstawicieli lwowskiego środowiska drobnomieszczańskiego. Mąż opowiada jej o rodzinie Pertaków: matka popiera związek syna ze służącą w obawie o jego zdrowie. Redakcyjny kolega wskazuje na znajomą kamieniczniczkę: Zapolska umawia się z nią na herbatę, uważnie słucha, a w myślach już konstruuje sceny i nazywa ją Dulską.” (culture.pl).

Wybrane cytaty z książki Gabrieli Zapolskiej Moralność pani Dulskiej:

 • Moja droga, każda kobieta to fortepian – tylko trzeba umieć grać.
 • Moja pani! Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie to ani moralne, ani uczciwe.
 • Zabijać się… I dla kogo? Dla mężczyzny. A żaden mężczyzna, moja pani, nie jest wart, aby przez niego iść na potępienie wieczne.
 • Nie wiedzieć o niczym. To tak jakoś miło. Ja wolę nic nie wiedzieć.
 • Człowiek jest zwierzęciem towarzyskim. Musi od czasu do czasu myśl wymienić.
 • Wyglądasz jak śmierć angielska.
  – Ty także ładnie wyglądasz…
  – Ja? Ja wczoraj z domu nie wychodziłam.
  – To znaczy – że ja się lumpowałem za domem, a ty w domu.
 • A przestań się malować, bo wyglądasz jak kamienica odnowiona na przyjazd cesarza.

Zapraszamy do wypożyczenia książki Moralność pani Dulskiej w bibliotece szkolnej lub do pobrania bezpłatnego audiobooka z biblioteki cyfrowej polona.pl bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz” (widoczną w prawym górnym rogu) i wybrać audiobook w formacie MPEG.

Miłego czytania!

Biblioteka szkolna.

Skip to content