Fundusze Europejskie

Projekt „Innowacyjny staż zawodowy szansą na lepszy start w dorosłe życie” realizowany jest przez Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Wrzesień- miesiąc Pamięci i początków…

Wrzesień- miesiąc Pamięci i początków…

“Motywacja jest tym,  co pozwala Ci zacząć.

 Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać”

Jim Ryun

 

       Witajcie, Drodzy Uczniowie!

 

       Za nami dwa miesiące wypoczynku; wspaniałych, beztroskich wakacji. Zapewne i Wam, i wszystkim pracownikom szkoły nie tak łatwo pożegnać jest ten czas, który jeszcze w czerwcu radował serca nieprzebraną ilością słonecznych, przepełnionych błogim lenistwem dni, a dziś raptownie i zbyt szybko się skończył, stawiając nas wobec faktu, że oto rozpoczyna się wrzesień…

       Jednak, mimo, że początki bywają trudne i one mają w sobie urok; urok nowości,  nadziei, radosnej ekscytacji, a nawet rutyny, która jest „dobrą przyjaciółką” codzienności,  porządkując ją i mądrze wypełniając, jakże potrzebnymi: nauką i pracą.

       Spotykamy się wypoczęci i odprężeni, by ze świeżym zapasem sił rozpocząć naukę w nowym roku szkolnym. A kiedy znów: „nie będzie Wam się chciało” :), przypomnijcie sobie  siebie na progu szkolnego życia. Radosną ekscytację pierwszoklasisty szkoły podstawowej, z przejęciem kompletującego pierwszą wyprawkę szkolną…

       Niech to sentymentalne wspomnienie Waszych „pierwszych wrześniów”, tak pełnych zapału i werwy, pomaga Wam obudzić je w sobie w kilkunastoletnich już sercach!

       Wrzesień to nie tylko coroczne rozpoczęcie roku szkolnego. To także bolesna dla nas Polaków rocznica – w tym roku już 82 – wybuchu II wojny światowej.

       Pamiętajmy o milionach Dzieci i Młodzieży Polskiej, które przed kilkudziesięciu laty  również z ekscytacja oczekiwały na rozpoczęcie roku szkolnego. Zamiast radosnego początku szkolnego życia,  czekały na nie niemiecka i sowiecka okupacja, terror, głód, wojenna zawierucha, a także często rozłąka i śmierć najbliższych wywożonych do nazistowskich lagrów,  radzieckich łagrów, bezlitośnie unicestwianych przez okupantów.

       Również i nasza limanowska „mała ojczyzna” nie otrzymała szansy, aby normalnie rozpocząć nowy rok szkolny, pamiętnego września 1939 roku.

       Pamiętajmy o odwadze naszych rodaków, żołnierzy Batalionu Obrony Narodowej „Limanowa”, którzy 27 sierpnia 1939 roku wyruszyli do walki z hitlerowskim najeźdźcą. Miejscem upamiętniającym ich patriotyzm jest budynek “B” naszego Zespołu Szkół Nr 1 i znajdująca się przy nim symboliczna tablica pamiątkowa.

       Naszym przodkom nie dane było cieszyć się nadchodzącym wrześniem. Walczyli i umierali za Polskę, abyśmy my dzisiaj mogli spokojnie kształtować, również w życiu szkolnym naszą polską tożsamość.

       Oddając cześć Ich Pamięci, dokładajmy starań, aby odwdzięczyć się zapałem,  energią, solidnością i zaangażowaniem w wypełnianiu codziennych, szkolnych obowiązków,  czym najlepiej damy wyraz swojego  patriotyzmu.

Dobrego września!

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

Skip to content