Czytając… nigdy nie będziesz samotny!

Czytając… nigdy nie będziesz samotny!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony w tym roku po raz 27, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Jest to wyjątkowe święto miłośników książek, bibliofilów i czytelnictwa ustanowiono oficjalnie w 1995 przez Światową Organizację UNESCO.

Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy.

W związku z sukcesem święta UNESCO postanowiła stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało był Madryt, zaś w 2016 r. tytułem tym został uhonorowany Wrocław. W tym roku Światową Stolicą Książki jest Tbilisi (stolica Gruzji). Znaczącą rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa także Sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. Należą do niej dwa polskie miasta; Kraków (od 2013 r.) i Wrocław (od 2019 r.).

Biblioteka szkolna również włączyła się w obchody święta i przygotowała quiz online dla uczniów naszej szkoły, który został udostępniony przez dziennik elektroniczny. Życzymy powodzenia 🙂

Koniecznie zapamiętaj!

„A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz.” – Mikołaj Rej

W obecnych pandemicznych okolicznościach, gdy szkoła jest zamknięta, a uczniowie pozostają w swoich domach, moc książek powinna być wykorzystywana do wzmacniania więzi między nimi, redukcji stresu, stymulowania ich umysłów i kreatywności.

Zachęcamy Wszystkich Czytelników naszej szkolnej biblioteki do celebrowania tego święta z dobrą książka w dłoni!

Skip to content