Już niedługo święta Bożego Narodzenia…

Już niedługo święta Bożego Narodzenia…

   

                                               

                                                                 

 

,, Wierzysz, że się Bóg zrodził  w betlejemskim żłobie,

                                                                        lecz biada ci, jeżeli nie zrodził  się w tobie.”

                                                                                                                  Adam Mickiewicz, ,,Poezje”

                 

Święta Bożego  Narodzenia  w naszej  tradycji to święta serdeczne, rodzinne, niosące ze sobą klimat pokoju, ciepła, wzajemnej uważności i życzliwości. Polacy już od wieków tak właśnie je traktują i przeżywają. To święta wyjątkowe, wyczekiwane, kiedy nasze myśli biegną w stronę Bliskich Nam Osób, a obdarowując się wzajemnie prezentami, chcemy zawrzeć w tych ,często drobnych upominkach, głębokie uczucia pamięci i miłości wobec najbliższych.

     Bardzo ważnym dniem dla nas Polaków jest Wigilia; łamanie się opłatkiem i spożywanie tradycyjnych potraw stanowi piękny i symboliczny duchowy wstęp do dnia najważniejszego: Narodzin Bożego Syna. Ten najpiękniejszy okres w roku  kojarzy nam się także z choinką- symbolem obfitości darów nieba , z tradycyjnym, wspólnym, gromkim i radosnym kolędowaniem, pięknymi  szopkami oraz uroczystym uczestnictwem w Mszach Świętych w Oktawie Bożego Narodzenia.

    Starajmy się przeżyć  te święta w klimacie zadumy i wyciszenia, zaufania Bogu i ludziom. Obdarzajmy się wzajemnie radością, uwagą, troską, nie żałujmy żadnej chwili spędzonej na prostym, ale jakże istotnym w obecnych, trudnych czasach- BYCIU z drugim Człowiekiem. Tym obok nas, który może już bardzo tego potrzebuje i bardzo na to czeka…Pamiętajmy także o Tych, o których nikt już może nie pamięta. Niech na naszych wigilijnych stołach czeka zawsze dodatkowe nakrycie- symbol polskiej gościnności.

Droga Społeczności Zespołu Szkół Nr 1 w Limanowej!

    Przeżywamy niełatwy okres. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła nam odbycie  naszego corocznego wspólnego spotkania wigilijnego. Ze wzruszeniem, jednak i tęsknotą, przeglądając ubiegłoroczne zdjęcia, wspominajmy ów magiczny czas : klasowych spotkań wigilijnych, radosnego kolędowania ostatnich klas technikum budowlanego, pięknych wystaw ze stroikami bożonarodzeniowymi, przygotowywanymi przez naszych uczniów, wzruszających jasełek, wzajemnych życzeń, uśmiechów i ciepła…Życzmy sobie, by tegoroczne świętowanie było, mimo trudności, równie piękne; byśmy umieli się radować, tak jak chciałby tego Nowonarodzony Jezus. Polska Wigilia i Święta ze swej natury, całą swą treścią powinny bowiem przypominać nam wszystkim, że ,,Bóg się rodzi’’, dla każdego z nas. I że On się o nas wszystkich zatroszczy. Czekajmy więc: radośnie, z wiarą i nadzieją na przychodzącego Mesjasza.

Skip to content