Wszyscy obywatele mogą uratować życie

Wszyscy obywatele mogą uratować życie

16 października w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, dlatego w tym dniu uczniowie klasy 3C Zespołu Szkół Nr 1 w Limanowej uczestniczyli w spotkaniu „Wszyscy obywatele świata mogą uratować życie” ,  organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Limanowej, Komendę Powiatową Policji w Limanowej oraz Auto Moto Klub Limanowa. W tym roku wydarzenie to odbyło się na placu przy Komendzie Powiatowej Policji w Limanowej, a wzięła w nim udział młodzież z limanowskich szkół średnich.

W czasie spotkania przedstawiciele KPP wygłosili prelekcje pt. „Cyberstalking – jak się bronić i gdzie szukać pomocy”  (sierż. sztab. Dariusz Ciba), „Narkotyki i dopalacze oczami technika kryminalistyki” (mł. asp. Paweł Ryś) oraz „112 jeden numer, wiele możliwości” (asp. Jolanta Mól). Następnie przedstawiciel Grupy Ratowniczej R2 z Krakowa przybliżył uczestnikom spotkania szczegółowe procedury udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz zasady prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Każdy z uczestników miał też okazję uczestniczyć w scence polegającej na udzieleniu pierwszej pomocy. W scence brano pod uwagę: sprawdzenie stanu osoby poszkodowanej, wezwanie pomocy, wykonanie RKO (resuscytacji krążeniowo – oddechowej), ułożenie w pozycji bezpiecznej.

Ratownicy AMK prezentowali sprzęt specjalistyczny, używany w akcjach ratowniczych, zaś przedstawiciele KPP – sprzęt i samochody policyjne.
Było to interesujące doświadczenie i sprawdzenie swoich umiejętności w bardzo ważnej sprawie, gdyż nabyta wiedza może być przydatna w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia.

Opiekunami grupy byli pani Dorota Żelasko oraz pan Robert Papież

Skip to content