Szkoła pamięta

Szkoła pamięta

W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej Szkoła pamięta młodzież Zespołu Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej czynnie uczestniczyła i nadal uczestniczy w różnych wydarzeniach i akcjach patriotycznych.

W październiku pan Stanisław Dębski wraz z innymi nauczycielami zorganizował wyjście młodzieży do kina na film pt. Piłsudski. W ten sposób cała społeczność szkolna mogła zapoznać się z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego, który jako współtwórca Odrodzonej Rzeczypospolitej jest patronem naszej szkoły. W projekcji filmu wzięło udział 38 klas technikum, liceum i branżowej szkoły – około 1140 uczniów.

W akcjach patriotycznych szczególnie wyróżnia się młodzież, która należy do Jednostki Strzeleckiej 2402 – Limanowa Związku Strzeleckiego Strzelec.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Strzelec objął asystę w powiatowych uroczystościach patriotycznych. Przeprowadził uroczysty Apel Pamięci, wystawił asystę honorową do składania wieńców przed tablicą upamiętniającą wyruszenie na front w 1939 roku Batalionu Narodowego – Limanowa oraz wystawił dwa poczty sztandarowe, którymi się opiekuje: Związku Inwalidów Wojennych oraz Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. 

Ponadto już od 2000 roku Strzelec pomaga Towarzystwu Miłośników Ziemi Limanowskiej w organizacji tradycyjnych Zaduszek Limanowskich.

30 października uczniowie wezmą aktywny udział w uroczystej Mszy św., a po niej udadzą się na cmentarze limanowskie z zapalonymi zniczami i chryzantemami na groby  zasłużonych limanowian i mogiły żołnierzy z czasów powstania styczniowego, legionistów i żołnierzy I wojny światowej, żołnierzy, partyzantów z okresu II wojny światowej oraz na mogiły Żołnierzy Niezłomnych.

W dniach 1 i 2 listopada Strzelcy wystawią wartę honorową przy pomniku na terenie kwatery wojskowej na cmentarzu parafialnym w Limanowej.

W ramach ogólnopolskiego konkursu Mistrzowie i Patrioci, objętego  Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości uczniowie przygotowali prace konkursowe pod opieką pani Lilli Kubackiej – Pyrc i pani Ewy Kulig, którego wyniki zostaną ogłoszone w grudniu.

Skip to content