Międzynarodowa konferencja naukowa w naszej szkole

Międzynarodowa konferencja naukowa w naszej szkole

27 września w naszej szkole gościliśmy uczestników międzynarodowej konferencji naukowej pt „Wartości w życiu publicznym – Values in public life” pod patronatem Starosty Limanowskiego Jana Puchały.

Prelegenci konferencji podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas prezentacji wykładów. A byli nimi: prof. dr hab. Zbigniew Marek, dr Maria Szymańska, dr Miłosz Mółka, dr Dominika Żukowska – Gardzińska, dr Agnieszka Sojka, gr hab. Mirosława Pindór, Katarzyna Długoszewska, Grzegorz Zelek, Bogusław Sowa oraz młodzież i nauczyciele naszej szkoły.

            Program artystyczny „Kiedy myślę Ojczyzna…” doskonale wpisywał się w tematykę pojmowania patriotyzmu i wartości w życiu publicznym, a przede wszystkim w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

            Młodzież z udziałem zespołu Consonans i drużyny Strzelca z ZS Nr 1 przeprowadziła słuchaczy słowami Jana Pawła II – „Kiedy myślę Ojczyzna…” przez polskie drogi do wolności: od wspomnienia bohaterów powstań, przez boje Patrona Szkoły, Józefa Piłsudskiego w czasie I wojny, aż po heroiczną walkę w czasie okupacji hitlerowskiej i wieloletni opór i ofiarę tysięcy Polaków w latach komunizmu w Polsce. We wzruszających tekstach młodzi powołali się na wartości, którym służyli, i w imię których poświęcili życie tacy Polacy jak: Józef Piłsudski, Jan Paweł II, Stefan Wyszyński, żołnierze AK, ks. Jerzy Popiełuszko.

            Wartością tego występu było nie tylko piękne słowo i melodie znane Polakom, ale i prezentacja multimedialna ukazująca naszą małą ojczyznę – Ziemię Limanowską, bo historię tworzyli nasi przodkowie, a dzisiaj my sami.

            Niespodzianką dla słuchaczy był występ Pani Sylwii Zelek, absolwentki Szkoły, byłej solistki zespołu Consonans, a obecnie studentki Wydziału Wokalno-Aktorskiego  w Akademii Muzycznej w Warszawie i laureatki wielu festiwali w kraju i za granicą.

            Występ zakończyła tak bardzo ważna dzisiaj dla Polaków piosenka z mocną deklaracją „Wolność – kocham i rozumiem. Oddać nie umiem…”.

Młodzież przygotowali Pani Małgorzata Wątroba i Pan Leszek Mordarski.

Występ młodzieży adresowany był również do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych miasta Limanowa, którzy w liczbie ponad 200 osób gościli w naszej szkole.

Bardzo dziękujemy organizatorom, wykładowcom i wszystkim zaproszonym gościom.

Skip to content