W ramach działań profilaktycznych dotyczących eliminowania przyczyn społecznego niedostosowania oraz ochrony młodzieży przed skutkami demoralizacji, z inicjatywy pedagogów szkolnych zostały przeprowadzone spotkania dla uczniów klas pierwszych naszej szkoły z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Limanowej.
Pani aspirant Iwona Pawlik oraz pan aspirant Dariusz Ciba wyjaśnili zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną osób nieletnich. Wspomagając się prezentacją multimedialną oraz przykładami sytuacji, z którymi spotykają się na co dzień w swojej pracy, omówili między innymi czym jest demoralizacja i jakie są jej przejawy, co to jest czyn zabroniony młodzieży i jakie konsekwencje grożą nieletnim za jego popełnienie. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zachowania są przejawami demoralizacji i jak powinni się zgodnie z prawem zachowywać na terenie szkoły oraz w miejscach publicznych; zostali uświadomieni, jakie kary i konsekwencje mogą grozić im za poszczególne wykroczenia i przestępstwa. Poruszony został także temat przestępczości internetowej.
Nasi wychowankowie dowiedzieli się jakie środki wychowawcze i poprawcze może zastosować sąd rodzinny i nieletnich wobec nieletnich sprawców i osób przejawiających cechy demoralizacji. Przedstawiciele policji przypomnieli młodzieży o szacunku i tolerancji do drugiego człowieka, przestrzegali nieletnich przed nieodpowiedzialnym i bezmyślnym zachowaniem, mającym na celu często tylko zaimponowanie kolegom, a które może znacząco wpłynąć na ich dorosłe życie.
Spotkania przebiegały w miłej atmosferze, młodzież chętnie zadawała pytania w kwestiach dla nich niejasnych. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania przyczynią się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności młodzieży za swoje zachowanie.
Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.















