Wyjazd Strzelców do Włoch

Wyjazd Strzelców do Włoch

Młodzież naszej szkoły należąca do Jednostki Strzeleckiej 2402 Limanowa ZS Strzelec uczestniczyła od 16 do 21 maja w wyjeździe do Włoch, którego głównym celem był udział w międzynarodowych obchodach 80. rocznicy zdobycia twierdzy Monte Cassino przez II Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

W wyjeździe brało udział 50 Strzelców z jednostki limanowskiej, 2 z Kielc i 1 z Wrocławia.

17 maja Strzelcy złożyli znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają żołnierze polegli w czasie walk o Bolonię.

18 maja udali się na Monte Cassino na główne uroczystości. Wystawili poczet sztandarowy i złożyli znicze przy grobie gen. Władysława Andersa. Uczestniczyli we mszy świętej w intencji poległych polskich żołnierzy, którą odprawiał Biskup Polowy WP gen. Wiesław Lechowicz.

W uroczystościach brali udział m.in.: Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką, Prezydent Włoch Sergio Mattarella, a w imieniu króla Wielkiej Brytanii – księżna Yorku Beatrycze, przedstawiciele i attaché innych państw, senatorowie i posłowie z Polski oraz Szef UdsKiOR RP. Szczególnym gościem była córka gen. Wł. Andersa – Anna Maria Anders, która jest Ambasadorem RP w Republice Włoskiej i San Marino. W uroczystościach wzięło udział także wielu polskich harcerzy oraz 6 kombatantów wraz z rodzinami.

W niedzielę Strzelcy udali się do Rzymu i na Placu Św. Piotra brali udział w modlitwie Anioł Pański z udziałem papieża Franciszka. Następnie zwiedzali Panteon, Forum Romanum, Koloseum i słynną fontannę Di Trevi.

W poniedziałek na krótko wstąpili do Castel Gandolfo, gdzie znajduje się letnia rezydencja papieży, a następnie udali się w drogę powrotną do Limanowej.

Warunki noclegowe i wyżywienie w hotelu niedaleko Rzymu były wyśmienite.

Transport Strzelcom zapewniła firma Tom Bus.

Całością wycieczki dowodzili: brygadier Stanisław Dębski i brygadier Daniel Woś – porucznik WP. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu od Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych RP.

Skip to content