Wizyta w Zakładzie Karnym

Wizyta w Zakładzie Karnym

30 stycznia 2024 roku na terenie Zakładu Karnego w Nowym Sączu odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyła młodzież z klasy 2bT3 pod opieką wychowawcy pana Grzegorza Wrony oraz psychologa szkolnego, pani Anny Gaik. Spotkanie odbyło się w ramach Ogólnopolskiego programu edukacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej: „W Służbie Prawu”.

Podczas spotkania uczniowie zapoznali się m.in.:  z terminologią kryminalną (różnice między zbrodnią a występkiem czy też  przestępstwem a wykroczeniem). Poznali także definicję prawa oraz jego funkcje. Dużą uwagę młodzieży przyciągnęły tematy ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny, szczególnie w momencie osiągnięcia pełnoletności oraz zagrożeń płynących ze środków masowego przekazu, w tym Internetu. Uczniowie zapoznali się z praktyczną stroną pełnienia służby funkcjonariusza Służby Więziennej, używanym uzbrojeniem i środkami ochrony. W dalszej części spotkania młodzież miała okazję zapoznać się z warunkami odbywania kary pozbawienia wolności; uczniowie zobaczyli sale widzeń dla aresztowanych i osadzonych, pracownię, spacerniak oraz długie korytarze z celami, gdzie obecnie przebywa 384 więźniów.  Wrażenie zrobiła na nas  kaplica więzienna, pod patronatem  św. Jan Paweł II, w której odbywają się nabożeństwa liturgiczne.

Była to doskonała lekcja, która skłoniła nas do refleksji nad wolnością oraz odpowiedzialnością za własne postępowanie. Udowodniliśmy, że profilaktyka wcale nie musi być zmorą dla młodych ludzi, lecz może być przekazywana w innej, nieszablonowej formie. Mamy nadzieję, że tego rodzaju działania edukacyjne uchronią w przyszłości młodzież przed wchodzeniem w konflikty z prawem.

Skip to content