Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

,,…aby młódź nabyła na wiek dalszy porzebne światła
co powinien Człowiek, aby i sobie, i drugim – stał się pożytecznym”.
 
Preambuła
Komisji Edukacji Narodowej

Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Administracji i Obsługi, Szanowni Państwo Emeryci!

      Tegoroczne Święto Edukacji Narodowej obchodzone jest w szczególnych okolicznościach; to właśnie w bieżącym roku szkolnym przypada 250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

14 października 1773 roku Sejm Rzeczypospolitej powołał do życia pierwszą na świecie instytucję oświatową, która stworzyła podwaliny nowoczesnego systemu szkolnego. W ten oto sposób Komisja Edukacji Narodowej stała się prawdziwym fenomenem i inspiracją dla europejskiego szkolnictwa w XVIII wieku, a Polacy, mimo trudnej rzeczywistości historycznej – chlubnie wyróżnili się na ówczesnej arenie międzynarodowej.

Dzisiaj, w kolejnym roku święta wszystkich pracowników oświaty, chciejmy kontynuować tę podniosłą inicjatywę twórców KEN.

Pamiętajmy, że naszym najpiękniejszym zadaniem i,  nie bójmy się tego słowa:  często osobistym powołaniem,  jest kształtowanie charakteru młodego człowieka –  naszego ucznia.

A wdzięczność młodych serc,  wyrażana czy to w spontanicznym, szczerym uśmiechu, czy ufnym powierzaniu nam –  dorosłym,  nastoletnich trudów i radości, niech będzie dla całej naszej pracowniczej społeczności oświatowej –  najpiękniejszym podziękowaniem.

Najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym!

Skip to content