Dzień Sportu i Profilaktyki

Dzień Sportu i Profilaktyki

31 maja 2023 roku w Zespole Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej odbył się Dzień Sportu i Profilaktyki, zorganizowany przez zespół nauczycieli wychowania fizycznego, zespół psychologiczno- pedagogiczny: ,,Strefa wsparcia” oraz Samorząd Uczniowski.

Cała społeczność ,,Ekonoma’’ zebrała się na hali sportowej, gdzie po otwarciu uroczystości odbył się pokaz karate, poprowadzony przez Limanowski Klub Kyokushin Karate. Serdeczne podziękowania za zaangażowanie i przeprowadzenie profesjonalnego pokazu, kierujemy na ręce Pana Zbigniewa Golińskiego. Następnie uczniowie i nauczyciele przeszli na szkolny plac parkingowy, aby obejrzeć pokaz symulowanej akcji ratowniczej po wypadku drogowym, koordynowany przez Auto Moto Klub w Limanowej oraz Straż Pożarną z Wysokiego. Pokaz został przedstawiony w sposób realistyczny, dostarczająć widzom  mnóstwo  emocji. Mieliśmy wrażenie, jakbyśmy rzeczywiście byli świadkami wypadku drogowego i obserwowali akcję służb ratowniczych. W tym miejscu, pragniemy podziękować Panu Mirosławowi Kai, który wraz ze swoim zespołem corocznie wspiera nasze działania.

Następnie uczniowie mogli odwiedzać stoiska profilaktyczne lub skorzystać z ciekawych zajęć sportowych.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie stoisk profilaktycznych przez:

  • Auto Moto Klub w Limanowej: ćwiczenia praktyczne w udzielaniu pierwsze pomocy przedmedycznej.
  • Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu: symulator dachowania pojazdów.
  • Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Limanowej: badania poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu, możliwość przejścia toru przeszkód z  alkogoglami lub narkogoglami.
  • Grupę Podhalańską GOPR: ścianka wspinaczkowa,
  • Szkolną Służbę Zdrowia: pomiar ciśnienia lub cukru we krwi, obliczanie BMI.

Uczniowie naszej szkoły z zainteresowaniem odwiedzali poszczególne stanowiska i chętnie korzystali z przygotowanych atrakcji oraz porad udzielanych przez fachowców. Dużym zainteresowaniem cieszył się  symulator dachowania pojazdów Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, zwany symulatorem żyroskopowym, a czasami „symulatorem totalnego dachowania”. Pozwala on  „bezkarnie” przekonać się o siłach i przeciążeniach, jakie oddziaływują na osobę prawidłowo zapiętą w pasy bezpieczeństwa w sytuacji, np.: wypadku drogowego. Takie urządzenie budzi świadomość, jak prawa fizyki działają na człowieka w momencie dachowania. Możemy sobie uświadomić, że w takiej sytuacji jesteśmy zupełnie bezbronni. Symulator to nie tylko świetna zabawa, ale też możliwość edukacji. Wielu osobom taka wiedza może uratować życie. Jesteśmy pewni, że po skorzystaniu z stymulatora, nasi uczniowie już zawsze będą pamiętać o tym, żeby zapinać pasy.

Na hali sportowej i terenie wokół szkoły odbyły się także rozgrywki sportowe oraz konkurencje sprawnościowe. W poszczególnych sektorach rozegrano turnieje koszykówki chłopców oraz  piłki siatkowej dziewcząt, odbyły się również gry i zabawy sprawnościowe, w tym np.: w obieraniu jabłka.  Z kolei na boisku Orlika  miał miejsce turniej piłki nożnej chłopców. Na parkingu szkolnym przeprowadzony został konkurs Strong Man. Nie zabrakło także zabawy przy muzyce m.in.:był to integracyjny taniec belgijski.

Pogoda nam sprzyjała, dlatego dużym zainteresowaniem cieszył się piknik przygotowany przez Samorząd Uczniowski.  Wspólne grillowanie przy siłowni zewnętrznej pozwoliło na wzmocnienie więzi całej społeczności naszej szkoły, czemu towarzyszyła dobra zabawa przy dźwiękach muzyki.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego dnia: Dyrekcji szkoły, przedstawicielom instytucji, wychowawcom klas, nauczycielom dyżurującym oraz Wam, drodzy Uczniowie, SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za bezpieczną, radosną zabawę.

Dziękujemy także firmie Tymbark za ufundowanie pysznych i zdrowych soków oraz firmie Koral za orzeźwiające lody, które gasiły nasze pragnienie w ten upalny dzień, zaś   Radzie Rodziców i Samorządowi Uczniowskiemu za zorganizowanie grillowania.

Organizatorzy

Skip to content