Szkolne obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja

Szkolne obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja

,,… senat i posły
Po dniu Trzeciego Maja w ratuszowej sali
Zgodzonego z narodem króla fetowali;
Gdy przy tańcu śpiewano: „Wiwat Król kochany!
Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!’’

(A. Mickiewicz, „Pan Tadeusz”, ks. XII, Koncert Jankiela  

27.04.2023r. społeczność Zespołu Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej spotkała się na hali sportowej, aby uczcić 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To święto ważne dla każdego Polaka. Ustawa wprowadzała ustrój monarchii konstytucyjnej, miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, które w XVIII wieku pogrążone było w kryzysie oraz chaosie. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władzy na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zniesiono także podział na Koronę i Wielkie Księstwo Litewskie, odrzucono liberum veto oraz wolną elekcję. Wprowadzono zakaz zawiązywania konfederacji, zaś co 25 lat miał się zbierać sejm konstytucyjny. 3 maja obchodzimy również uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Akademię przygotowali uczniowie klasy 3rWp, zwracając uwagę na historyczne, patriotyczne  i religijne znaczenie święta. Wydarzenie wzbogacił występ „Consonansu”. Zgodnie z tradycją – w uroczystości wziął udział ZS „Strzelec”.

Skip to content