Praktyki zawodowe na Krecie

Praktyki zawodowe na Krecie

Czy można połączyć przyjemne z pożytecznym? Pewnie tak, ale jak to zrobić? Na to pytanie zna już odpowiedź grupa uczniów z klasy 4FHp, która swoje praktyki zawodowe postanowiła zrealizować na Krecie: greckiej wyspie, na której zaczęła się nasza cywilizacja europejska, gdzie tkwi źródło antyku,  wyjątkowi Grecy dumnie demonstrują patriotyzm,  krajobrazy zapierają dech w piersiach, a  jedzenie smakuje wyśmienicie!

17 uczniów technikum: hotelarze i handlowcy znaleźli miejsca swoich praktyk zawodowych  w turystycznej miejscowości Rethymno, nad brzegiem Morza Egejskiego: w hotelach, butikach, sklepach, gdzie uczyli się zawodu, zdobywając doświadczenie międzynarodowe poprzez kontakt z klientem, przygotowanie sezonu turystycznego, obsługę klienta, modeling, przygotowywanie śniadań, pracę na recepcji, oraz sprzątanie.

Należy podkreślić wyjątkowość naszych uczniów, którzy stali się  za granicą, po części ambasadorami naszej szkoły, miejscowości, a także kraju. Poprzez swoje kulturalne zachowanie, nieustanny uśmiech na twarzy, pracowitość, sumienność, punktualność- potrafili zdobyć serca pracodawców i klientów. Jesteśmy z nich bardzo dumni! Warto dodać, że nasi uczniowie musieli wyjść ze  „strefy komfortu”; zostawić słabości, uprzedzenia  i zacząć funkcjonować w świecie ,,po nowemu’’: z dużą dawką pewności siebie, z umiejętnościami współpracy z pracownikami i współżycia w grupie innej niż rodzina, czy  znajomi. Ta zmiana, którą często, w mniejszym lub większym stopniu musieli przejść- już zaprocentowała. Nasi uczniowie wrócili odpowiedzialni, bardziej dojrzali, z ogromnym bagażem nowych, twórczych doświadczeń, obyci w świecie, z nowymi umiejętnościami zawodowymi, a także ogólnospołecznymi.

Oprócz rozwoju zawodowego, nasi uczniowie mieli szansę uczestniczyć w życiu kulturalnym mieszkańców Krety. W sobotę 25 marca Grecy obchodzili  Dzień Niepodległości, uczestnicząc w paradach i festynach poświęconych temu wydarzeniu; celebrując  swoją przynależność do ojczyzny. Warto przypomnieć, że Grecy byli przez 400 lat pod okupacją turecką ( od 1453r.) ,dopiero sprzyjające okoliczności polityczne pozwoliły w 1821r. rozpocząć powstanie antytureckie, co – przy pomocy innych państw- doprowadziło do odzyskania  niepodległości. Mieliśmy wyjątkową szansę na uczestnictwo w paradzie w Rethymno, która odbyła się w samo południe, skupiając liczne grupy rekonstrukcyjne, zespoły regionalne, orkiestry, itp., idące w orszaku przez główną ulicę i  witane przez licznie zgromadzonych mieszkańców i turystów- oklaskami. Ta różnorodność strojów i organizacji, a także pięknie manifestowany patriotyzm zachwycał i wywoływał wzruszenie. To było niezapomniane wydarzenie.

Niedziela była gratką dla history lovers, a także dla otwartych na poszerzanie swoich horyzontów ludzi. Zwiedziliśmy Pałac w Knossos, Muzeum Archeologiczne w Heraklionie oraz Matalę.  Dwa pierwsze miejsca  posiadają największe na świecie zbiory dotyczące kultury kreteńskiej czyli minojskiej, która była najstarszą cywilizacją na obszarze Morza Śródziemnego w epoce brązu ( od ok 3000r. p.n.e). Pałac w Knossos z okresu 1800- ok 1450 p.n.e. mógł mieć nawet tysiąc pomieszczeń. Było to miejsce przeznaczone nie tylko dla dworu, ale także dla innych mieszkańców miasta. Był centrum handlowym, administracyjnym i kulturowym. Mieszkańcy byli bardzo bogaci; posiadali kanalizację i wodociągi. Na terenie miejscowości Rethymno jest także kilka obszarów archeologicznych, których zbiory można obejrzeć w tutejszym Muzeum Archeologicznym. Zwieńczeniem naszych niedzielnych przygód okazała się wizyta i czas spędzony na przepięknej plaży w miejscowości Matala. W okresie minojskim oraz rzymskim była ona portem morskim, zbudowano tu katakumby, które można oglądać do dziś. W latach 60- tych i 70- tych zaś, Matala była ulubioną wioską hippisów.

To były niezapomniane praktyki zawodowe!

Skip to content