Pomożesz? Bo możesz. Masz to we krwi.

Pomożesz? Bo możesz. Masz to we krwi.

26 października (środa) wraz z Fundacją DKMS Polska przeprowadzimy w naszej szkole akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcja #KOMÓRKOMANIA skierowana jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych z całej Polski. W ubiegłym tygodniu na lekcjach biologii przeprowadzona została kampania informacyjna na ten temat, dzięki czemu nasi uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest podjęcie świadomej decyzji o rejestracji, poznali metody pobrania oraz całą drogę jaką przechodzi dawca od momentu rejestracji aż do oddania komórek szpiku. 

Podjąłeś już decyzję? Przyjdź więc na nasze stanowiska rejestracyjne w budynku A (I piętro i przystanek w Internacie) oraz budynku B (parter) w godzinach od 9.00 do 13.00.

Zapraszamy również do wspierania działalności fundacji poprzez zbiórkę pieniędzy, którą będziemy prowadzić na naszych stanowiskach.

Dawcą szpiku może być osoba, która spełnia określone warunki formalne i zdrowotne:

  • ma 18–55 lat,
  • ma zdolność do czynności prawnych,
  • waży więcej niż 50 kg, a wskaźnik BMI nie przekracza 40 (wykluczone są osoby z niedowagą i znaczną otyłością),
  • nie choruje na choroby psychiczne,
  • nie ma przewlekłych, wykluczających schorzeń ujętych na specjalnej liście. Są to m.in. niewydolność nerek lub wątroby, czynna choroba nowotworowa, schorzenia autoimmunologiczne, choroby zakaźne (np. WZW, AIDS), stan po transplantacjach lub wielokrotnych, rozległych zabiegach operacyjnych. Ostateczną decyzję o wpisaniu na listę dawców podejmuje kwalifikujący kandydata lekarz.

Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Jej misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu ponad 14 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 800 000 potencjalnych dawców. Celem statutowym tej fundacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny; promowania nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego.

Co 40 minut ktoś w Polsce otrzymuje diagnozę – nowotwór krwi. Tylko 25% pacjentów znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. 75% musi liczyć na pomoc dawcy niespokrewnionego. W 90% przypadków krwiotwórcze komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. W 10% przypadków szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego czy kręgosłupa. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Dzięki transplantacjom krwiotwórczych komórek macierzystych każdego roku wielu pacjentów otrzymuje drugą szansę na życie. 

Więcej informacji na stronie Fundacji DKMS https://www.dkms.pl/faq

Pomożesz? Bo możesz. Masz to we krwi.

Filmik o DKMS:

https://youtu.be/f2_tKq9i40c

Filmik „Łączą nas geny”

https://youtu.be/xfutKrbyONw

DKMS. Pokonajmy nowotwory krwi!

Dziękujemy!

Samorząd Szkolny oraz Zespół psychologiczno-pedagogiczny

Skip to content