Weronika Guzik laureatką IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

Weronika Guzik laureatką IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

Do naszej szkoły dotarła bardzo miła informacja związana z wynikami IV  Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im.  Anny Szewczyk –  Konefał: “Jak uszczypnie będzie znak”. Konkurs, organizowany pod patronatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, rozstrzygnięty został pod koniec ubiegłego roku szkolnego, zaś jego wyniki zostały przekazane do szkół na początku września bieżącego roku szkolnego.

Literacki ogólnopolski turniej, organizowany już po raz czwarty jest szczególnym wydarzeniem. Poświęcony jest on bowiem pamięci zmarłej na nowotwór Anny Szewczyk – Konefał, polonistki i działaczki społecznej z Elbląga. Biorąca udział w konkursie młodzież miała więc przed sobą bardzo trudne zadanie: zmierzenia się z bolesnymi uczuciami związanymi z chorobą, a nawet śmiercią bliskich im osób i “przelania ich na papier” w formie wiersza lub prozy.

“Bo zawsze zostaje ogromna rana – znak…” – jak podkreślało jury, nawiązując do tytułu konkursu.

Mimo trudnej, bolesnej tematyki, konkurs spotkał się z dużym odzewem uczniów szkół podstawowych oraz średnich z całej Polski. Na turniej nadesłanych zostało, bowiem ponad 200 prac literackich.

Jury podkreśliło ich bardzo wysoki poziom i ogromne trudności z wyłonieniem laureatów.  “Przelaliście na papier […] śmierć i życie, wiarę i nadzieję” – pisali członkowie komisji, dziękując uczestnikom z całej Polski, oraz ich opiekunom merytorycznym – nauczycielom.

Z naszej szkoły w konkursie brało udział dwoje uczniów:

  1. Weronika Guzik,

oraz

  1. Łukasz Król z obecnej kl. IV Mp.

Z wielką przyjemnością informujemy, że wśród 10 głównych, równorzędnych laureatów- autorów najlepszych prac literackich w calej Polsce w kategorii II (szkoły średnie), znalazła się: Weronika Guzik z klasy IV Mp.

Weronika jest autorką przejmującego wiersza pt.: “Odszedł.”, który został umieszczony w wydanym po konkursie tomiku poetyckim, zawierającym wszystkie nagrodzone utwory.

Serdecznie gratulujemy Weronice: wrażliwości lirycznej, erudycji oraz niełatwej umiejętności dzielenia się, w metaforycznej formie, jakże trudnymi dla każdego z nas, tym bardziej więc dla młodej, dopiero wchodzącej w życie osoby – przeżyciami.

Opiekę merytoryczną nad uczniami kl. IV Mp pełniła pani Jolanta Sobuś.

Skip to content