Wyjazd studyjny uczennic technikum hotelarskiego do Brukseli

Wyjazd studyjny uczennic technikum hotelarskiego do Brukseli

W dniach 19 – 22 czerwca  roku odbył  się wyjazd studyjny do Brukseli organizowany przez Urząd Marszałkowski w ramach projektu  #MłodziMałopolanie.EU. Uczestnikami wyjazdu  była młodzież z osiemnastu szkół Województwa Małopolskiego wraz z opiekunami.

Naszą szkołę reprezentowały Alicja Bednarek i Katarzyna Bajor z technikum hotelarskiego.

Głównym celem przedsięwzięcia było przybliżenie uczestnikom zasad funkcjonowania Parlamentu Europejskiego i pozostałych instytucji Unii Europejskiej.

Pierwszy dzień rozpoczął się od zwiedzania Gandawy. 

Gandawa jest miastem położonym na północy Belgii nad dwoma rzekami Leie i Skalda. To perła wśród miejsc wartych odwiedzenia. Urzeka swoim pięknem, zabytkami i panującą tam atmosferą.

W drugim dniu naszej studyjnej wyprawy odbyło się zwiedzanie Antwerpii.

Portowa Antwerpia jest położona nad rzeką Skaldą. Miasto znane jest z wielu atrakcji, takich jak dworzec Antwerpen-Centraal, renesansowy ratusz czy najwyższy obiekt sakralny na świecie – Katedra Najświętszej Marii Panny oraz muzeum Rubensa utworzone w jego dawnym domu. Na nadbrzeżu znajdują się pozostałości zamku. Samo miasto jest znane przede wszystkim z handlu diamentami.

Kolejnym bardzo istotnym punktem naszego programu był udział w seminarium przygotowanym z myślą o uczestnikach wyjazdu, na którym dowiedzieli się oni, w jaki sposób funkcjonuje Komisja Europejska oraz na czym polega praca polskich prawników wykonujących tam swoje obowiązki.

Następnie uczestnicy zwiedzili wystawy w budynku KE pt. Experience Europe, gdzie czekały na nich interaktywne stanowiska, które pozwoliły na szersze poznanie pracy członków Komisji Europejskiej.

Ostatni dzień wyjazdu poświęcono na poznanie ważnej instytucji unijnej – Komitetu Regionów. Aby uczestnicy wyjazdu mogli dokładnie zrozumieć jego funkcjonowanie, przedstawiciel instytucji przeprowadził prelekcję, na której opowiedział o strukturze, kompetencjach oraz wpływie Komitetu Regionów na treść aktów normatywnych Unii Europejskiej. Dowiedzieliśmy się, że KR składa się z członków oraz ich zastępców, będących przedstawicielami społeczności lokalnych i regionalnych. Polskę w KR reprezentuje 42 przedstawicieli.

Wyjazd studyjny znacząco pogłębił wiedzę naszych uczennic na temat pracy posłów do Parlamentu Europejskiego.

Skip to content