Dzień Sportu i Profilaktyki – podsumowanie

Dzień Sportu i Profilaktyki – podsumowanie

31 maja 2022 w Zespole Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej odbył się Dzień Sportu i Profilaktyki.

Uroczystego otwarcia dokonała pani Dyrektor Joanna Rudek, po czym nastąpiły trzymające w napięciu i dostarczające mnóstwo pozytywnych emocji pokazy.

Uczennice naszej szkoły, cheerleaderki z zespołu ARS – Martyna Puch z klasy 3FG (zdobywczyni 1. miejsca w kategorii Arko Solo Senior Level 5 na Mistrzostach Polski w Cheerleadingu Sportowym) oraz Anna Witowska z klasy 1Pp zaprezentowały pokaz taneczno – akrobatyczny. Dziewczyny za kilka dni będą uczestniczyć w zawodach w Krakowie, na których po raz pierwszy zaprezentują ten duetowy układ przed jury. My zobaczyliśmy go przedpremierowo. Na instagramie (@cheer_ars) można śledzić treningi i sukcesy dziewczyn. Byłyście świetne- życzymy powodzenia na konkursie!

Następnie przedstawiciele Ragnarok Fight Club Limanowa, czyli jedynego klubu na terenie powiatu limanowskiego, w którym można trenować kilka różnych dyscyplin sportowych, wykonali pokazy brazylijskiego ju-jitsu oraz MMA. Bardzo dziękujemy za pełen profesjonalizm, ciekawy komentarz do emocjonującego występu oraz za przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych dla naszych uczniów już w budynku klubu.

Po zakończonych pokazach połowa uczniów udała się na zajęcia profilaktyczne, a druga część uczestniczyła w rozgrywkach sportowych. Warsztaty prowadzili zaproszeni specjaliści z następujących instytucji:

  • WOPR z Nowego Sącza nt: ,,Ratuj odważnie, ale rozważnie”,
  • Auto Moto Klub Limanowa nt: ,,Pierwsza pomoc krok po kroku”,
  • Projekt Zdrowie w Limanowej nt: ,,Recepta na zdrowie”,
  • Komenda Powiatowa Policji w Limanowej – Zespół ds. Nieletnich i Patologii nt: ,,Czy jestem świadomy odpowiedzialności karnej i cywilnej za swoje słowa i popełnione czyny”,
  • Szpitala Powiatowego w Limanowej- dietetyk nt: ,,Zdrowe odżywianie kluczem do długiego życia”,
  • Psycholog szkolny i uczniowie z klasy 3Gp z kampanii Odwróć negatywy nt: ,,Odwróć negatywy, czyli jak przeciwdziałać kryzysom psychicznym”.

Należy podkreślić wysoki poziom zaangażowania i zrealizowania warsztatów przez zaproszonych specjalistów. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w tych zajęciach i mogli czerpać wiedzę od najlepszych. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i czas poświęcony naszej społeczności.

Promując aktywny styl życia, w rytm energicznej muzyki rozbrzmiewającej z głośników na hali sportowej, nasi dzielni nauczyciele wychowania fizycznego poprowadzili wesołe konkurencje sportowe: przeciąganie liny, rzuty do celu, skoki w workach. Nie mogło zabraknąć rozgrywek piłkarskich w kategoriach: piłka siatkowa dziewcząt, piłki siatkowa chłopców oraz piłka nożna. Pogoda dopisywała nam przez cały dzień, dlatego uczniowie mogli również uczestniczyć w ciekawych konkurencjach na zewnątrz budynku szkoły. Były to konkurs rzutu granatem oraz trening na siłowni zewnętrznej.

Dodatkowymi atrakcjami były stoiska profilaktyczne. Bardzo dziękujemy za ich przygotowanie:

– Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Limanowej (możliwość przejścia toru przeszkód z alkogoglami lub narkogoglami, obchody Światowego Dnia bez Tytoniu),

Projektowi Zdrowie w Limanowej  (wytyczne dotyczące zapotrzebowania kalorycznego organizmu),

– Szkolnej Służbie Zdrowia – pani higienistce Janinie Marcisz (pomiar ciśnienia i wagi),

– Szkolnej Grupie Apetyt na Zdrowie uczniowie z klasy 3T1 (stoisko ze zdrową żywnością- degustacja pysznych i soczystych owoców oraz naturalnych soków).

Wielu uczniów z zaciekawieniem odwiedziło te stoiska, aby skorzystać z udzielanych porad i przejść tor przeszkód z alkogoglami i narkogoglami oraz skosztować przygotowanych przekąsek. Nawet nasz lew – czyli szkolna maskotka – choć nie leży to w jego naturze, skusił się na kubeczek soku;)

Wszystkie działania oraz dobór zaproszonych partnerów były dobrze przemyślane i doskonale wpisały się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w obecnym roku szkolnym. Bowiem celem tego dnia było przede wszystkim kształtowanie właściwych postaw naszych uczniów, w tym dbałości o zdrowie oraz promocja zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, a także zwiększenie kręgu osób wśród społeczności szkolnej potrafiących podjąć właściwe działania związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego dnia: dyrekcji szkoły, przedstawicielom instytucji, wychowawcom klas, nauczycielom dyżurującym oraz Wam, drodzy Uczniowie, SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

Dziękujemy także Radzie Rodziców, a w szczególności przewodniczącej, pani Elżbiecie Zabrzeńskiej, za ufundowanie soków i zdrowych przekąsek.

Jeszcze jesteśmy pod wpływem pozytywnych emocji związanych z minionym Dniem Sportu i Profilaktyki, a już zastanawiamy się czym Was zaskoczyć za rok 😉

Organizatorzy:

Nauczyciele wychowania fizycznego pod przewodnictwem pana Bartłomieja Kempnego (część sportowa)

Szkolna Grupa ,,Apetyt na Zdrowie” pod opieką Pani Doroty Żelasko (część profilaktyczna).

 Fotorelacja z tego wydarzenia znajduje się na stronie Facebooka szkoły.

Skip to content