Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

 

„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” 

                                                     /Witold Pilecki/ 

 

W tym roku przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada 1918 roku, po latach zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne i wolne państwo.  Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, niejednokrotnie spotykając się z aresztowaniami, prześladowaniami oraz szykanowaniem. Nieoceniony był również wkład Polaków – emigrantów, którzy kultywowali i rozwijali polską myśl polityczną oraz kulturę. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski – patron naszej szkoły –  otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując mu pełnię władzy nad odbudowującym się państwem. 
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 23.04.1937 roku. Zostało zniesione w 1945 roku – po  II wojnie światowej, następnie przywrócone po 44 latach – ustawą z 15.02.1989 roku. 

 

Uczniowie naszej szkoły z  klasy 3Wp pod opieką mgr Pauliny Kornaś, członkowie „Consonansu” wraz z mgr Sylwią Zelek – Golonką, Mateusz Trzupek z Ekonom TV  przygotowali montaż słowno – muzyczny, z którym  zapoznała się cała społeczność szkolna.

 

 Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej bierze również udział w akcji #SzkołaDoHymnu, – 10.11.2021 roku o godzinie 11:11 wspólnie  (w salach lekcyjnych) zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Skip to content