Jerzy Pachut – biegacz, wolontariusz i organizator w jednej osobie

Jerzy Pachut – biegacz, wolontariusz i organizator w jednej osobie

W naszej uczniowskiej społeczności są osoby nieprzeciętne, które wykazują się nie tylko własnymi osiągnięciami, ale również organizują wydarzenia charytatywne o rozmiarach daleko przekraczających mury naszej szkoły.

Taką osobą jest Jerzy Pachut – uczeń klasy 4T2. Już od pierwszej klasy osiągał wysokie wyniki w biegach długodystansowych reprezentując naszą szkołę na międzyszkolnych i powiatowych zawodach.

Jego ostatnie osiągnięcia to zwycięstwo w prestiżowej Lidze Biegów Górskich w 2021 roku w kategorii juniorów (16-19 lat) oraz udział w mistrzostwach świata w skyrunningu odbywających się we Włoszech (skyrunning – biegi wysokogórskie w przeważającej mierze po górskich ścieżkach, skałach, śniegu, lodowcach)

Jednak to, co w sposób szczególny należy pochwalić, to jego umiejętności organizacyjne oraz szlachetne intencje, które im towarzyszą. Potrafi skutecznie pukać do drzwi instytucji i firm, aby uzyskać odpowiednie pozwolenia na zawody czy dotacje do zakupu nagród oraz medali. Przy tym posiada wyjątkowy dar zjednywania sobie ludzi do swoich biegowych przedsięwzięć.

W 2019 roku był on pomysłodawcą i kierownikiem charytatywnej imprezy biegowej na której dobrowolne wpisowe miało zasilić entuzjastycznie rosnące konto środków pieniężnych przeznaczonych na rzecz leczenia Justyny Stochel. Trasa przebiegała od remizy strażackiej w Słopnicach Górnych do Wyrębisk pod Mogielicą.

Jego ostatnia, tegoroczna inicjatywa biegowo – charytatywna miała miejsce 16 października. W Zalesiu, na leśnych stokach Mogielicy, zorganizował Górską Charytatywną ZaDyszkę. Impreza zgromadziła 160 uczestników. Oprócz wyczynowych sportowców udział wzięły całe rodziny, na trasie nie brakowało również dzieci. Wydarzeniu sprzyjała piękna pogoda oraz wsparcie wielu firm i samorządów. Patronat nad biegiem objął Starosta Powiatu Limanowskiego Pan Mieczysław Uryga. Nasi Strzelcy dzielnie pełnili wolontariat pomagając w organizacji imprezy. Oprócz samego biegu uczestnicy mogli liczyć na wiele atrakcji m. in. ściankę wspinaczkową czy tyrolkę.

W związku z biegiem zebrano ponad 20 tysięcy złotych, które przeznaczone zostały na rzecz leczenia chorego na PANS (zespół ostrych dziecięcych zaburzeń neuropsychiatrycznych) Roberta Kujawy.

Organizator, Jerzy Pachut, dziękuje wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie.

My dziękujemy naszemu uczniowi i pozostaje mieć nadzieję, że zanim opuści mury naszej szkoły, przekaże pałeczkę swoim młodszym kolegom i zachęci do organizowania tak szlachetnych imprez.

Skip to content