Fundusze Europejskie

Projekt „Innowacyjny staż zawodowy szansą na lepszy start w dorosłe życie” realizowany jest przez Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Hodowle pantofelków w klasach 2C1p, 2C2p i 3C

Hodowle pantofelków w klasach 2C1p, 2C2p i 3C

Na lekcjach biologii uczniowie samodzielnie przygotowali hodowle pantofelków.
W tym celu umieścili niewielką ilość rozdrobnionego siana lub wysuszone liście sałaty w szklanym naczyniu, a następnie zalali je wodą z kałuży, stawu lub akwarium. Przykryli naczynie kawałkiem materiału i postawili w ciepłym, ciemnym miejscu. Po upływie 2 – 3 tygodni przenosili zakraplaczem kroplę wody z hodowli na szkiełka podstawowe i wykonali preparaty mikroskopowe. Obserwowali pod mikroskopem optycznym poruszające się pantofelki. Zajęcia były ciekawe i atrakcyjne, uczniowie chętnie uczestniczyli w takich lekcjach.

Pantofelki mają wydłużone ciało o charakterystycznym kształcie (stąd nazwa), osiągają długość od 50 μm do 350 μm. Z zewnątrz są pokryte rzędami rzęsek, które służą im do poruszania się i zdobywania pokarmu. Pantofelki poruszają się bardzo szybko, nawet do 2,5 mm/s. Są drapieżnikami i odżywiają się bakteriami.”

 

 

 

 

Skip to content