Fundusze Europejskie

Projekt „Innowacyjny staż zawodowy szansą na lepszy start w dorosłe życie” realizowany jest przez Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

Wakacje to czas radości i odpoczynku. Należy jednak pamiętać o tym, że pandemia koronawirusa nie skończyła się. Okres wakacji nie powinien być czasem, kiedy zapomnimy o tym zagrożeniu. To od naszych zachowań zależy nasze zdrowie. W celu podniesienia poziomu wiedzy społeczności szkolnej w zakresie bezpiecznego wypoczynku na świeżym powietrzu przygotowaliśmy gazetkę ścienną na temat różnych zagrożeń wakacyjnych. Podjęliśmy też kampanię związaną z tematyką chorób odkleszczowych.

Zachęcamy wszystkich, którzy dbają o swoje zdrowie do zapoznania się z poniższymi linkami. Informacje w nich zawarte podniosą również poziom bezpieczeństwa w czasie wakacji:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie

https://www.gov.pl/web/protegosafe/protego-safe

https://www.gov.pl/web/psse-limanowa

https://www.gov.pl/web/psse-limanowa/kampania-bezpieczny-wypoczynek—ochrona-przed-kleszczami

Szkolna grupa Apetyt na zdrowie przypomina również podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa na różnego rodzaju kąpieliskach.

Aby uniknąć wypadków nad wodą należy przestrzegać określonych zasad:

  1. Pływać tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Biała flaga oznacza kąpiel bezpieczną, nadzorowaną przez ratownika. Czerwona flaga oznacza zakaz wchodzenia do wody ze względu na panujące warunki.
  2. Nie wchodzić do wody oznakowanej zakazami kąpieli.
  3. Nie odpływać daleko od brzegu.
  4. Unikać kąpieli w wodzie nieznanej.
  5. Pływać powinny tylko osoby o dobrym stanie zdrowia.
  6. Nie wolno wchodzić do wody osobom zażywającym leki psychotropowe, antybiotyki oraz po spożyciu alkoholu.
  7. Należy unikać wchodzenia do wody po zapadnięciu zmroku lub podczas ograniczonej widoczności.
  8. Nie wskakiwać do wody nieznanej.
  9. Nie dopuszczać do długotrwałego opalania się na wodzie.
  10. Nad wodą dzieci powinny przebywać tylko pod nadzorem rodziców, bądź opiekunów.

Główne służby ratownicze nad wodą to:

Pogotowie ratunkowe, Policja, WOPR, oraz międzynarodowy SAR (Search and rescue – poszukiwanie i ratunek)

Nasza szkoła promuje zdrowie i bezpieczeństwo.

Pamiętaj:

TWOJE BEZPIECZEŃSTWO i ZDROWIE ZALEŻY OD CIEBIE! SPĘDZAJ WAKACJE BEZPIECZNIE!

Skip to content