,,EKONOM”  CYFROWOBEZPIECZNY

,,EKONOM”  CYFROWOBEZPIECZNY

9 lutego, z okazji przypadającego w tym terminie: Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), w naszej szkole obchodziliśmy ,,Dzień Świadomego Korzystania z Internetu’’. To już tradycja – Zespół Szkół Nr 1 co roku bierze udział w obchodach tego święta, które ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.  Nasza szkoła przystąpiła również do realizacji projektu edukacyjnego pod nazwą: „Przystań w sieci”, którego celem jest uświadomienie młodym ludziom zagrożeń, z jakimi mogą zetknąć się w Internecie oraz nauczenie ich krytycznego podejścia do treści, jakie w nim znajdują. Projekt składa się z kilku różnych inicjatyw, w tym realizowane są także  szkolenia online dla nauczycieli oraz uczniów.

Podczas tegorocznych obchodów DBI podejmowaliśmy równolegle następujące działania:

  • Zachęcaliśmy uczniów do aktywnego uczestnictwa w wyzwaniu #OFFLINECHALLANGWEEKENDEKONOM48H, które polega na spędzeniu całego weekendu bez Internetu. Na szkolnym profilu facebooka zostało utworzone wydarzenie, gdzie młodzież może zadeklarować udział w tym przedsięwzięciu: https://www.facebook.com/events/254898172675542/. W ten sposób chcemy uzmysłowić młodzieży, ile tracą, rezygnując z codziennych aktywności dostępnych poza światem wirtualnym. Proponujemy także gotowe aktywności zwiazane z możliwością wartościowo spędzanego Mamy nadzieję, że dzięki temu doświadczeniu uczniowie częściej będą korzystać z uroków życia poza siecią.
  • Do wszystkich uczniów naszej szkoły został przesłany quiz edukacyjny opracowany przez nauczycieli- bibliotekarzy dotyczący tematyki bezpieczeństwa w sieci.
  • Młodzież otrzymała także materiały profilaktyczne przygotowane przez zespół psychologiczno- pedagogiczny naszego Zespołu Szkół Nr 1, w tym ulotki online nt. ,,Jak radzić sobie  z cyberprzemocą?’’, ,,Zasady bezpieczeństwa w sieci. Jak pomóc ofiarom cyberprzemocy?’’, ,,Prywatność w sieci’’,,, FOMO’’, ,,Emoji- wyraź siebie’’. 
  • Wychowawcy we wszystkich klasach poruszali tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zachęcali swoich podopiecznych do udziału w wyzwaniu #OFFLINECHALLANGWEEKENDEKONOM 48H.

Nasze działania zostały także skierowane do Rodziców i nauczycieli. Zaproponowaliśmy udział w konferencji i szkoleniach, dzięki którym będą mogli podnieść swoje kompetencje cyfrowe oraz rozwinąć wiedzę na temat świadomego korzystania z Internetu, zagrożeń jakie istnieją w sieci, a także sposobów ich  zapobiegania oraz reagowania w przypadku ich wystąpienia. Rodzice i nauczyciele otrzymali  również materiały edukacyjne dotyczące cyberbezpieczeństwa opracowane przez ekspertów Państwowego Instytutu Badawczego Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE).

Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu w Polsce inicjuje Centrum Programu Safer Internet, które tworzą: Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange, a partnerami firmy: Facebook Polska, Google Polska, Samsung i Librus.

Zwieńczeniem udziału w projekcie: „Przystań w sieci” jest możliwość zdobycia dla naszej Szkoły wyjątkowego Certyfikatu: „Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z Internetu”. Mamy nadzieję, że się to uda, gdyż wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie cyfrowym naszej młodzieży.

Organizatorzy: pedagodzy szkolni, psycholog, biblioteka, administratorzy szkolnego facebooka, Zespół ds. nieletnich i patologii WP KPP Limanowa.

.

Skip to content