Światowy Dzień Bez Tytoniu

Światowy Dzień Bez Tytoniu

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

(WORLD NO TOBACCO DAY)

–  ŚWIĘTO OBCHODZONE 31 MAJA

Święto zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization – WHO) celem zwrócenia uwagi na powszechny problem uzależnienia od nikotyny oraz szkodliwość palenia tytoniu.

Po raz pierwszy obchodzone było w dniu 7 kwietnia 1987 r. Rok później przeniesione zostało na dzień 31 maja. Realizowana akcja jest też częścią programu „Europa wolna od dymu tytoniowego”, przyjętego na Konferencji WHO w Madrycie w 1988 r.

Corocznie, WHO stara się zwrócić uwagę całego świata na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia papierosów. Misją wydarzenia jest zatem podnoszenie świadomości o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu jak i praktykach biznesowych firm tytoniowych oraz działaniach WHO w walce z epidemią palenia tytoniu. Od 1988 r. WHO przyznaje nagrody osobom lub organizacjom z sześciu swoich regionów, za osiągnięcia w zakresie walki z paleniem papierosów.

Światowy Dzień bez Tytoniu jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej promującej zdrowy styl życia, wolny od dymu tytoniowego. Jest dobrą okazją, by wszyscy mogli się zastanowić jak zadbać o zdrowie własne i innych.  Ma także zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Każdego roku organizatorzy koncentrują się na innym aspekcie walki
z paleniem tytoniu.

Hasłem przewodnim Światowego Dnia bez Tytoniu 2020 roku jest:

„Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego oraz zapobieganie używania przez nich tytoniu i nikotyny”

 

 

 

 

 

 

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że przemysł tytoniowy na świecie i powiązane branże manipulują dziećmi i młodzieżą, aby pozyskać nowe pokolenie użytkowników.

NIE DAJ SIĘ W TO WCIĄGNĄĆ!!!!

Epidemia tytoniu jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego – na świecie jest 1,3 miliarda palaczy, a liczba ta byłaby o wiele większa, gdyby tytoń nie zabił połowy jego użytkowników.

Alarmujemy, gdyż świat traci co roku  8 milionów osób z przyczyn związanych z używaniem tytoniu i narażeniem na bierne palenie. Ponad milion osób umiera  na skutek biernego palenia. Co cztery sekundy ginie jedno ludzkie życie. Firmy tytoniowe wydają zaś miliardowe kwoty na marketing i reklamę, aby utrzymać swoją działalność i ciągle pomnażać zyski.

Odpowiadamy na apel Światowej Organizacja Zdrowi i zachęcamy wszystkich do abstynencji w celu tworzenia pokolenia wolnego od tytoniu.

Nasza szkoła już w październiku obecnego roku szkolnego podjęła ten temat. W ramach profilaktyki, we wszystkich klasach zostały przeprowadzone zajęcia z wychowawca na ten temat. A więcej informacji w Naszym artykule:

https://www.zsnr1.limanowa.pl/2019/10/zagrozenia-zwiazane-z-e-papierosami-men-i-gis-ostrzegaja/

 

Pamiętaj!

NIE DAJ SIĘ W TO WCIĄGNĄĆ!!!!

Skip to content