Fundusze Europejskie

Projekt „Innowacyjny staż zawodowy szansą na lepszy start w dorosłe życie” realizowany jest przez Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Aktualności – wrzesień

Aktualności – wrzesień

            Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym. We wrześniu  szczególnie zapraszamy uczniów klas pierwszych. Zachęcamy Was do korzystania z bogatych zbiorów naszej biblioteki. Oprócz lektur posiadamy mnóstwo nowości książkowych, które zakupione zostały w ramach realizowanego w naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            By sprostać zainteresowaniom czytelników prosimy też o Wasze propozycje książkowe, które weźmiemy pod uwagę przy kolejnych zakupach.  Zapisane propozycje możecie wrzucać do specjalnej skrzyneczki „książkowe marzenia”, która znajduje się w bibliotece szkolnej.

            Chcemy przekazać Wam kolejną dobrą wiadomość. Od września bieżącego roku szkolnego pracujemy w oparciu o nowy program biblioteczny pod nazwą MOL NET+. Zaletą tego programu jest dostępność katalogu bibliotecznego o każdej porze i z każdego komputera posiadającego dostęp do Internetu, także z urządzeń mobilnych. Katalog znajduje się pod adresem https://m008947.molnet.mol.pl/.

            Jak już zapewne wiecie w naszej bibliotece ciągle coś się dzieje. Szczegółowe informacje o wydarzeniach bibliotecznych możecie znaleźć w gablotach bibliotecznych, na szkolnych wyświetlaczach LCD oraz na stronie internetowej szkoły.

            We wrześniu zapraszamy do udziału w VII Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Z obiektywem przez Powiat”, zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej. Nadal zachęcamy do dzielenia się niepotrzebnymi, przeczytanymi już książkami w ramach akcji „Uwolnij Książkę!”. Mile widziany są Wasze prace plastyczne, literackie, graficzne, fotograficzne, które wystawimy w gablotach bibliotecznych.

            W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W związku z tym szczególnie promujemy literaturę wojenną. Hasłem przewodnim wystawy jest motto z książki Romy Ligockiej „Nic już nie uciszy tego płaczu w nas”.

 „Trzeba udawać, że się nie istnieje. Trzeba nauczyć się postrzegać świat z perspektywy podłogi: nie można się ruszać, głośno oddychać, bo jakiś nieżyczliwy i zawistny sąsiad mógłby usłyszeć, że Twoi wybawiciele ukrywają w swoim mieszkaniu Żydów, należy chodzić na czworakach, bezszelestnie pełzać pod stołem i pod łóżkiem, nie wolno się wyprostować, bo ktoś mógłby Ciebie zobaczyć przez okno i donieść gdzie trzeba. Nie wolno płakać, choć szloch rozrywa gardło i duszę, należy połykać łzy i zdusić w sobie płacz, być cicho, żeby nikt niepowołany nie zorientował się, że w mieszkaniu obok jest kryjówka Żydów. Trzeba nauczyć się żyć, jakby się było martwym. Niewidocznym. Nieistniejącym. Musisz zaakceptować obecność jedynego towarzysza: strachu. Wkrótce strach staje się Twoją drugą naturą i Twoją skórą. Staje się Tobie tak bliski, że kiedy ocalejesz i skończy się gehenna, nie jesteś w stanie się z nim rozstać. Pozostanie w Twojej duszy już na zawsze. Nie potrafisz płakać. Nie potrafisz się śmiać. Roma miała trzy lata, kiedy zamknięto ją i jej rodzinę w getcie. Była dzieckiem. Ocalała, ale dzieciństwo na zawsze pozostanie dla niej piekłem, o którym nie będzie mogła całkowicie zapomnieć…”.

            Jesień zbliża się wielkimi krokami, a z nią plucha i nuda. Doskonałą receptą na smutki i jesienną chandrę są książki i … wizyta w bibliotece. W bibliotece możecie miło spędzić czas, przygotować się do lekcji, porozmawiać o swoich zainteresowaniach. Pamiętajcie! Biblioteka jest miejscem przyjaznym i zawsze jesteście w niej mile widziani.

 

Skip to content