Śladami matematyków – dla szkół ponadgimnazjalnych

Śladami matematyków – dla szkół ponadgimnazjalnych

7 czerwca w Zespole Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej odbyła się gala podsumowująca kolejną edycję Powiatowego Konkursu Matematycznego Śladami matematyków dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, który w tym roku poświęcony był wybitnemu matematykowi jakim był Hugo Steinhaus.

W tym roku na zakończenie konkursu zaproszony został mgr inż. Michał Dworzak, Asystent Pracowni Techniki Strzelniczej i Oddziaływań na Środowisko z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który uświetnił rozdanie nagród swoim wykładem pt.: Materiały wybuchowe i ich inżynierskie zastosowania. Prelekcja dotyczyła głównie różnego rodzaju zastosowań materiałów wybuchowych w technologii budowlanej, kamieniołomach, górnictwie oraz innym zastosowaniu np. w wywoływaniu kontrolowanych lawin. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się podstawowych informacji związanych z materiałami wysokoenergetycznymi, a w szczególności o sposobie ich działania a przede wszystkim ich bezpiecznego wykorzystania do wyburzania obiektów metodą minerską. Podkreślano, że pomimo destrukcyjnego charakteru materiałów wybuchowych, są one stosowane na szeroką skalę nie tylko w technice policyjnej czy wojskowej, ale stanowią przydatne narzędzie w wielu gałęziach gospodarki m. in. górnictwie podziemnym i odkrywkowym, służą niwelacji poziomu terenu w trudno dostępnych miejscach. Właściwe użycie materiałów wybuchowych pozwala na szybkie, efektywne oraz nieszczególnie kosztowne wykonanie prac związanych z odspojeniem, rozkruszeniem danego ośrodka np. w kamieniołomach.

Część pisemna konkursu odbyła się 17 maja 2019 r. i uczestniczyło w niej 75 uczniów ze szkół ponadgimnazjalych takich jak: I Liceum im. Wł. Orkana w Limanowej, ZSTiO w Limanowej, ZS im. KEN w Tymbarku, ZSTI Mszana Dolna, ZSOiZ im. ks. prof. Józefa Tichnera z Limanowej, Zespół Szkół Nr 1 w Limanowej. Rywalizacja miała na celu rozwijanie wśród uczniów kreatywnego myślenia oraz zainteresowanie matematyką, która uwidacznia się w wielu praktycznych aspektach życia.

Konkurs Śladami matematyków dla szkół ponadgimnazjalnych, odbywa się cyklicznie od 2011 r., a organizatorami są nauczyciele matematyki Zespołu Szkół Nr 1 w Limanowej na czele z mgr Jadwigą Sojką – Przewodniczącą Komisji Matematycznej. Honorowy Patronat  nad konkursem objął Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Nagrody wręczali: Michał Dworzak – Pracownik Naukowy AGH, Wincenty Tokarczyk – Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Limanowej, Joanna Rudek – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1w Limanowej, Piotr Zoń – Przewodniczący Rady Rodziców przy Zespole Szkół Nr 1 w Limanowej.

Zwycięzcy:

I miejsce: Daria Kokot – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej,

nauczyciel matematyki: mgr Alicja Dębska                       

nagroda: Laptop Lenovo ufundowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie

II miejsce: Anna Kucharczyk – Zespół Szkół Nr 1 w Limanowej,

nauczyciel matematyki: mgr Jan Tajduś

nagroda: Tablet HUAWEI MediaPad T5 wraz z etui

III miejsce: Aleksandra Kulpa – I LO im. Wł. Orkana w Limanowej,

nauczyciel matematyki: mgr Ryszard Abram

nagroda: Dysk zewnętrzny ufundowany przez Radę Rodziców przy ZS Nr 1 w Limanowej.

Dwa IV miejsca:

Joanna Kulig – I LO im. Wł. Orkana w Limanowej,

nauczyciel matematyki: mgr Piotr Twaróg

nagroda: Powerbank ufundowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie

Joanna Kordeczka – I LO im. Wł. Orkana w Limanowej,

nauczyciel matematyki: mgr Ryszard Abram

nagroda: Powerbank ufundowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie

Skip to content