228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

,,Jeszcze w zielone gramy…”

 

30 kwietnia 2019 roku społeczność Szkoły spotkała się, aby uczcić 228 rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Uroczystości przewodziły słowa 8 artykułu obecnej Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej: ,,Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczpospolitej”. Przywołanie historycznego znaczenia Ustawy Rządowej z 1791 roku miało uzmysłowić także znaczenie Konstytucji we współczesnej rzeczywistości i przypomnieć o bezwzględnym obowiązku przestrzegania tego najwyższego prawa przez wszystkich obywateli.

Młodzież z klasy 3b1 Technikum Ekonomicznego i zespołu Consonans przypomniała historyczne teksty i piękne pieśni: ,,Gaude Mater Polonia”, ,,Z dawna Polski Tyś Królowo”, „Polonez 3 Maja”. Ważnym akcentem uroczystości było wspomnienie o 3 maja jako święcie Matki Bożej Królowej Polski, a także przypomnienie społeczności limanowskiej, że Bazylika Matki Boskiej Bolesnej jest jedynym na świecie pomnikiem w formie kościoła wystawionym na cześć konstytucji. Kościół w Limanowej powstał w 100 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Potwierdza to, czym dla naszych przodków była konstytucja i czym powinna być dla nas.  Uroczystość zakończyła piosenka Wojciech Młynarskiego ,,Jeszcze w zielone gramy..”, która zyskała współczesne znaczenie.

Wraz z młodzieżą przygotowali występ: pani Małgorzata Syktus, pan Leszek Mordarski, pani Alicja Cichorz .

Skip to content