29 marca 2019 r. młodzież z różnych klas naszego zespołu szkół, pod opieką pedagoga szkolnego pani Doroty Żelasko oraz nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa pana Roberta Papieża, uczestniczyła w nietypowych zajęciach profilaktycznych w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu oraz Sądeckim Ośrodku Interwencji Kryzysowej.
Na terenie sądeckiego więzienia wzięliśmy udział w autorskim programie przeciwdziałania przestępczości i wykolejeniu społecznemu, realizowanym w formie edukacyjnych spotkań z młodzieżą pt. Lekcje wychowawcze w zakładzie karnym. Zajęcia prowadzone były przez funkcjonariusza służby więziennej i wychowawcę penitencjarnego. Wizyta w zakładzie karnym rozpoczęła się od wylegitymowania uczestników oraz przeprowadzenia szczegółowej kontroli wykrywaczem metalu. Wszystkie rzeczy osobiste, w tym telefony musieliśmy pozostawić. Następnie przeszliśmy przez kolejne zabezpieczone szyfrem bramki i dotarliśmy na dziedziniec więzienny. Tam zostaliśmy zapoznani ze szczegółowymi zasadami, którym musieliśmy się podporządkować podczas naszego trzygodzinnego pobytu. Naszym oczom ukazał się okazały budynek, otoczony wysokim murem, siatką z drutem kolczastym, patrolowany z dwóch wież wartowniczych przez strażników.
Podczas naszej wizyty otrzymaliśmy rzetelne informacje o zasadach wykonywania kary pozbawienia wolności, warunkach pobytu w więzieniu, konsekwencjach karnych jakie ponoszą osoby postępujące niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Mieliśmy okazję zobaczyć sale widzeń dla aresztowanych i osadzonych, bibliotekę, świetlicę, pracownię, spacerniak oraz długie korytarze z celami, gdzie obecnie przebywa 410 więźniów. Wrażenie zrobiła na nas kaplica więzienna, pod patronatem św. Jan Paweł II, w której odbywają się nabożeństwa w różnych obrządkach.
Najbardziej przytłaczającym był pobyt w jednej z cel więziennych, gdzie poczuliśmy grozę i trudno nam było sobie wyobrazić, jak można w takich warunkach i zamknięciu spędzić 24 godziny, a co dopiero kilka czy kilkadziesiąt lat. Wówczas wychowawca zwrócił nam uwagę, że jest to więzienie o zaostrzonym rygorze, czyli znajdują się w nim także skazani odbywający karę dożywotniego więzienia np. za seryjne zabójstwa. Najlepszym komentarzem naszego poruszenia było chwilowe milczenie.
Przemieszczając się z jednego pomieszczenia do drugiego, co jakiś czas, mijaliśmy osadzonych więźniów, którzy byli każdorazowo eskortowani przez pracowników służby więziennej. Widok ten był żywym dowodem na to, że Ci skazani wyrokiem sądu, ponoszą konsekwencje tego, czego dopuścili się w swoim życiu. Uczniowie uświadomili sobie, że odwrotu od wielu niedozwolonych czynów nie ma. A jednak często żyjąc chwilą, młodzi ludzie nie myślą o konsekwencjach prawnych różnych zachowań, które są niezgodne z prawem. Czasem z pozoru niewinne działania mogą doprowadzić do prawdziwych ludzkich tragedii.
Następnie udaliśmy się do Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, gdzie uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Działu Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi i Bezdomnymi. Uzyskaliśmy informacje dotyczące choroby alkoholowej, faz jej powstawania, prawdy i mitów na temat alkoholu, funkcjonowania osób uzależnionych. Zostaliśmy także oprowadzeni po pomieszczeniach Izby Wytrzeźwień, w tym małych, ciemnych, pokojach izolacji, gdzie przebywają osoby nietrzeźwe. Wrażenie zrobił na nas pokój dla osób zachowujących się w sposób agresywny, gdzie znajdowało się łóżko z pasami bezpieczeństwa. Zostaliśmy zapoznani z zasadami funkcjonowania izby wytrzeźwień, a także zakresem prac związanych z pobytem osób nietrzeźwych, w tym detoksykacji. Osoba podczas pobytu ma zapewnioną opiekę lekarską, pierwszą pomoc medyczną w nagłych wypadkach, oraz podstawowe świadczenia sanitarno-higieniczne. Po wytrzeźwieniu przeprowadzana jest rozmowa motywacyjno – uświadamiająca o skutkach nadużywania alkoholu, metodach leczenia uzależnień oraz w razie potrzeby motywowanie do poddania się leczeniu odwykowemu osób uzależnionych od alkoholu. Zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pobyt na izbie wytrzeźwień jest odpłatny. Kosztami obciążani są nietrzeźwi oraz gmina, w której są zameldowani. Wysokość opłaty ustalona jest na podstawie Uchwały Rady Miasta Nowego Sącza i wynosi 250 zł za dobę.
Była to doskonała lekcja, która skłoniła do refleksji nad wolnością oraz odpowiedzialnością za własne postępowanie. Udowodniliśmy, że profilaktyka wcale nie musi być zmorą dla młodych ludzi, lecz może być przekazywana w innej nieszablonowej formie. Mamy nadzieje, że tego rodzaju działania edukacyjne uchronią w przyszłości młodzież przed wchodzeniem w konflikty z prawem. Obie wizyty wywarły na nas niebywałe wrażenie, będąc jednocześnie przestrogą przed popełnieniem nieodwracalnych życiowych błędów.
Wyjazd finansowany był przez Radę Rodziców.