Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu

 

W dniu 05.02.2019 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem                  „ Działajmy razem”.

Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcała wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy  podkreślali istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.   

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo organizowany był tylko w Europie, ale już od  kilku lat DBI przekroczył jej granice, angażując państwa z całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Patronat honorowy dla wydarzenia udzielili: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Komenda Główna Policji. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska, Google Polska, National Westminster Bank Oddział w Polsce, Teatr Palladium oraz Mulitmedia w szkole.

Z tej okazji w naszej szkole zrealizowaliśmy prelekcje dla uczniów na temat: ,,Wirtualny świat- szanse i zagrożenia. Bezpieczeństwo cyfrowe”, prowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia Sursum Corda z Nowego Sącza oraz przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Łącznie w warsztatach wzięło udział 10 klas.

Zorganizowaliśmy również ,,Konkurs Wiedzy o Bezpiecznym  Internecie” przy współpracy z biblioteką szkolną. Uczestnicy wykazali się  fachową wiedzą i świetnie poradzili sobie z pytaniami konkursowymi.

Jury, w składzie którego pracowały panie: Barbara Jabłońska, Karolina Janczy, Agnieszka Sułkowska, Jolanta Zapała oraz Dorota Żelasko wyłoniło zwycięzców:

 I miejsce – Roksana Giemzik z klasy 1 W/T3

2 miejsce – Natalia Ćwik z klasy 3C 

3 miejsce – Dominik Odroniec z klasy 2F/H.  

Nagrody w formie bonów prezentowych o wartości 150, 100 i 50 zł sponsorowała  Rada Rodziców. Dziękujemy panu przewodniczącemu Piotrowi Zoniowi za ufundowanie tak atrakcyjnych dla młodzieży nagród.

Kolejnym działaniem było przygotowanie  prezentacji multimedialnej na temat zasad bezpieczeństwa w Internecie, która wyświetlana była na szkolnych telebimach oraz gazetki informacyjne. Młodzież otrzymała także materiały edukacyjne, ulotki i naklejki  Dzień Bezpiecznego Internetu 2018- Biorę udział. Pakiet materiałów edukacyjnych i promocyjnych otrzymaliśmy zgłaszając nasze działania w Polskim Centrum Programu Safer Internet jako lokalni organizatorzy DBI. Projekt realizowany jest  przez FDDS i NASK we współpracy z Fundacją Orange.

Inicjatorami wszystkich działań były: biblioteka, panie pedagog, psycholog  szkolny oraz Grupa ,,APETYT NA ZDROWIE”

 

Skip to content