Spotkanie z dr Wrońskim

Spotkanie z dr Wrońskim

Dnia 13 grudnia 2018 roku, z inicjatywy pani Anny Golonki, w naszej szkole odbyło się spotkanie klas pierwszych liceum ogólnokształcącego oraz technikum z dr Józefem Szymonem Wrońskim, autorem dwóch książek poświęconych Bazylice Limanowskiej. Z okazji 100  rocznicy powstania kościoła, profesor wygłosił wykład, w którym przybliżył historię i architekturę bazyliki –  pomnika Konstytucji 3 Maja. Szczegółowo opisał style architektoniczne oraz omówił  witraże, których historia szczególnie zainteresowała słuchaczy. Uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie jak należy omawiać dzieła architektoniczne i malarskie. Dowiedzieli się, że witraże w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa zaprojektował znakomity  polski malarz –  Józef Mehoffer, a witraże w prezbiterium są autorstwa Konrada Krzyżanowskiego i przedstawiają św. Jana z Mathy i św. Kazimierza, zaś witraże w prawej nawie to dzieło rodzimego artysty –  Wincentego Gawrona.

Świątynia limanowska została zaprojektowana przez znamienitego architekta – Zdzisława Mączeńskiego. Koncepcja została wybrana podczas konkursu na projekt kościoła w Limanowej. Była to inicjatywa ówczesnego proboszcza – ks. Kazimierza Łazarskiego, o którym mówi się, że ,,zastał Limanową drewnianą, a zostawił murowaną”.

Bazylika limanowska jest niezwykłym dziełem architektury i sztuki. Pod kątem artystycznym można ją nazwać perłą  Beskidu Wyspowego, regionu, który profesor nazwał „Polską Szwajcarią”.

Zachęcamy do przyjrzenia się  i do kontemplacji formy zewnętrznej Bazyliki oraz jej wnętrza.

Skip to content