„Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!…”  Wyzwolona 1918

„Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!…”  Wyzwolona 1918

Pod takim hasłem przebiegły w naszej szkole obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody dla nas szczególnie ważne, gdyż utożsamiamy się z nimi podwójnie: i jako Polacy, i jako społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego – człowieka, który stał się jednym z najważniejszych symboli polskiej niepodległości.

Uczniowie klasy 3T2 wspomagani przez koleżanki i kolegów z klasy 4T2, 4G2, 2P oraz 1T2 przedstawili przepiękny, porywający spektakl, podczas którego zostaliśmy przeniesieni w przeszłość i staliśmy się niemymi świadkami wydarzeń, rozgrywających się na polskiej i europejskiej scenie politycznej, począwszy od pierwszego rozbioru Polski w roku 1772, przez całkowitą utratę jej suwerenności, niezłomne walki Polaków o „powrót” na mapę Europy, aż do wspaniałego roku 1918 wraz z odzyskaniem niepodległości. Dalsza część akademii była podróżą przez „100 lat niepodległości”; pól bitewnych drugiej wojny światowej, przez nieustanne walki o utrzymanie swojej narodowej tożsamości i niezależności, aż po czasy nam współczesne, gdzie swoją niezłomnością słowa w walce o wolną ojczyznę wsławili się m.in. tacy wielcy Polacy jak kardynał Stefan Wyszyński, czy Ojciec Święty Jan Paweł II.

Program artystyczny przygotowały polonistki: mgr Anna Biedroń i mgr Jolanta Sobuś, oprawą muzyczną zajął się mgr Leszek Mordarski wraz z zespołem „Consonans”, a nad całością uroczystości czuwała wychowawczyni klasy 3T2, mgr Angelika Jankiewicz.

Przez cały rok trwania obchodów 100-lecia polskiej niepodległości nasza szkoła aktywnie włączała się w różnego rodzaju akcje, wydarzenia patriotyczne i konkursy, co po akademii w swoim wystąpieniu podkreśliła pani dyrektor, mgr Joanna Rudek. Wyraziła ona wdzięczność i podziękowanie dla wszystkich, którzy się w takie inicjatywy włączają: twórców niepodległościowych akademii i organizatorów różnych konkursów pod hasłem „Dla Niepodległej”.

Na zakończenie uroczystości, laureaci poszczególnych konkursów otrzymali nagrody
i wyróżnienia.

W linku nagranie z fragmentu części artystycznej akademii: 
Skip to content