Wszyscy obywatele świata mogą uratować życie

Wszyscy obywatele świata mogą uratować życie

16 października w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, dlatego w tym dniu uczniowie klasy III technikum handlowego i hotelarskiego naszego Zespołu Szkół Nr 1 uczestniczyli w spotkaniu Wszyscy obywatele świata mogą uratować życie zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Limanowej. W tym roku wydarzenie to odbyło się na placu Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej, a wzięła w nim udział młodzież z limanowskich szkół ponadgimnazjalnych.

W czasie spotkania przedstawiciele PSP wygłosili prelekcje na tematy Numery alarmowe – jak prawidłowo wezwać pomoc oraz Tlenek węgla – czad – cichy zabójca. 

Następnie przedstawiciel Auto – Moto – Klubu przybliżył zgromadzonym uczniom szczegółowe procedury udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz zasady prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Strażacy PSP i ratownicy AMK zaprezentowali także sprzęt specjalistyczny, używany w akcjach ratowniczych.

O godz. 12.00 nastąpiło bicie rekordu we wspólnym wykonywaniu resuscytacji RKO przez okres 30 minut. Młodzież naszej szkoły z zaangażowaniem wykonywała zabieg resuscytacji, a także bez wahania udzieliła wywiadu do lokalnego Radia RDN Małopolska.

Było to interesujące doświadczenie i sprawdzenie swoich umiejętności w bardzo ważnej sprawie, gdyż nabyta wiedza może być przydatna w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia. 

Opiekunami grupy byli: pedagog szkolny – pani Dorota Żelasko oraz nauczyciel EDB – pan Robert Papież.

Skip to content