Dzień Drzewa

Dzień Drzewa

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia, łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza.“ Wpływają więc również na nasze zdrowie i samopoczucie. Stanowią  najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego, którego jesteśmy częścią – pamiętajmy o tym!

Jak co roku nasza szkoła promuje akcję sadzenia drzew we współpracy z PCE Starostwa Powiatowego Limanowa i Nadleśnictwem Limanowa.

W tegorocznej edycji ŚWIĘTA DRZEWA wzięli udział uczniowie klas 1F, 4b2 i 1P. Wspólnie z koordynatorem akcji panią Agnieszką Sułkowską oraz panem Robertem Papieżem i Panem Arturem Trojanowskim posadziliśmy aż 9 drzew SZCZEPIONEGO KLONU ZWYCZAJNEGO ZIELONEGO – ODMIANA KULISTA GLOBOSUM, przy parkingu szkolnym. Drzewa podarowało nam PCE Starostwa Powiatowego w ramach obchodów ŚWIĘTA DRZEWA 2018.

Szanujmy drzewa, sadźmy je, żeby jak najwięcej drzew towarzyszyło nam w naszej drodze życiowej!

 Dla ciekawskich:

Dzień Drzewa (ang. Arbor Day)  to międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się  w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

Inicjatorem Dnia Drzewa był Amerykanin Julius Sterling Mortonsekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w Nebraska City, zwrócił się z apelem do rodaków, by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Argumentował, iż „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Jego idea spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day.

Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.

W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od około 2002 r. dnia 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.

Skip to content