Sprzątanie Świata 2018

Sprzątanie Świata 2018

„Odpady mają negatywny wpływ na środowisko“ – każdy to wie, ale czy każdy dba o to, aby nie zaśmiecać terenów wokół  siebie?

 Zwykle śmieci mają bardzo długi okres rozkładania się, przez co zanieczyszczają glebę, powietrze, wodę. Świat może się wkrótce stać jednym wielkim wysypiskiem śmieci przez to, że ludzie wyrzucają papierki, butelki, puszki, plastikowe torebki, a nawet stare pralki, opony czy dziecięce wózki poza miejscami do tego przeznaczonymi. Jakże przykro jest nam spacerować przy pięknej, jesiennej aurze, gdy spotykamy takich „nieproszonych gości“ na swojej drodze w parkach, lasach czy na ulicach.

Nasza szkoła nie jest w tym temacie obojętna i co roku uczestniczy w akcji  „Sprzątanie świata”, która jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie. Do Polski ideę „sprzątania świata” sprowadziła Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka oraz prezes Fundacji Nasza Ziemia i Fundacji „Sprzątanie Świata-Polska”.

Od 1994 roku wraz z milionami wolontariuszy, młodzieżą, dorosłymi i wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska wyruszamy do lasów, na pobocza dróg, do parków i sprzątamy. To nasza wspólna lekcja ekologii. „Sprzątanie” angażuje i integruje społeczności lokalne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom klasy 1M, 1C, 1F i 1 b2/H  za aktywny udział w tegorocznej edycji “Sprzątania Świata”, która w naszej szkole odbyła się pod czujnym okiem nauczycieli – pani Moniki Mól, pani Marty Bogacz, pani Agnieszki Sułkowskiej i pana Pawła Rapacza.

Wykorzystaliśmy wszystkie worki dystrybuowane przez Powiatowe Centrum Ekologiczne, działające przy Starostwie Powiatowym w Limanowej. Nieodpłatną wywózkę śmieci zebranych przez młodzież zapewnił MZGKiM w Limanowej. Zebraliśmy łącznie 12 worków śmieci z terenu ulic: Kusocińskiego, Piłsudskiego, Fabrycznej i Witosa.

Wszystkim osobom chętnie podejmującym się działań na rzecz naszego najbliższego otoczenia – DZIĘKUJEMY ! Przecież każdy z nas lubi przebywać w czystych, zadbanych miejscach.

Grupa “Apetyt na Zdrowie”

Skip to content