Profilaktyka inaczej…

Profilaktyka inaczej…

Posiadanie pasji jest świetną formą integracji społecznej, kształtowania wartości i pożądanych postaw moralnych, pomagających odnieść sukces w dorosłym życiu.

Udowodnili to Pan Damian Sobolewski i Pan Paweł Janik z grupy tanecznej Butterfly Crew, którzy w  dniu 12.04.2018r. zaprezentowali  uczniom z 11 klas Naszego Zespołu Szkół (2T1, 3T1, 3T2, 3b1, 2G2, 3G1, 3G2, 2O/M, 2P, 1b,1C) swój autorski projekt pod nazwą ,,Breakfilaktyka”. Te nietypowe i bardzo ciekawe dla każdego z nas zajęcia zostały ufundowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy Prezydium RR na czele z Panem Piotrem Zoniem.

Projekt ,,Breakprofilaktyka’’ to zajęcia prowadzone w szkołach, świetlicach, domach kultury i innych instytucjach, w których pracuje się z młodzieżą. Stosowane są działania profilaktyczne w kreatywnej formie zajęć ruchowo-multimedialno-informacyjnych. Celem projektu jest walka z charakterystycznymi zjawiskami patologicznymi, które coraz częściej występują wśród pokolenia młodych ludzi (przestępczość nieletnich, alkoholizm, narkomania i wszelkiego rodzaju uzależnienia, nieprzystosowanie społeczne).

Świadectwo Pana Damiana poruszyło serca młodzieży i nauczycieli, a w połączeniu z artystycznym przekazem Break-dance i szczerymi rozmowami, stanowiło doskonałą lekcję wartości.

Prowadzący z łatwością nawiązał kontakt z uczniami. Opowiadał o  sobie, swoim życiu, chaosie w jakim się znalazł, gdy kolejno sięgał po coraz to gorsze używki, by zagłuszyć ból, jaki towarzyszył mu od dnia śmierci rodziców. Mówił też o swoich pseudoprzyjaciołach, z którymi wspólnie staczał się na dno, o tym, jak umierali w młodym wieku.

Jednak jemu udało się wyjść  z nałogu, prowadzi normalne życie. Wszystko za sprawą swojej pasji, którą realizuje, tańcząc i pracując z młodymi ludźmi. Pasja, to coś, co może nas uratować, to sposób na nudę, na złość do świata, na problemy w domu, w szkole. Poprzez ciężką, systematyczną pracę można osiągnąć każdy cel, nawet ten najbardziej odległy.

Panu Damianowi udało się przezwyciężyć trudności,  jednak wielu młodych ludzi się to nie udaje. Wpadają w sidła nałogu, od którego nie ma już odwrotu.

Zapraszając w mury szkoły Pana Damiana wraz ze swoją grupą, chcieliśmy przestrzec Was przed tym, co może zniszczyć i zniewolić każdego z nas. Chcemy zwrócić uwagę na lekkomyślne decyzje, które niejednokrotnie podejmujemy, nie potrafiąc odmówić, często pod presją nowego środowiska. Pragniemy zburzyć w Was przekonanie, że jeden raz jeszcze nikomu nie zaszkodził, że przecież zawsze będę mógł z tym skończyć. To nieprawda! Często nie zdajemy sobie sprawy z PUŁAPKI UZALEŻNIEŃ!

Szkolna Grupa ,,Apetyt na zdrowie”

Skip to content