Światowy Dzień Walki z AIDS 2017

Światowy Dzień Walki z AIDS 2017

W dniu 1 grudnia  obchodziliśmy Światowy Dzień WALKI Z AIDS.

Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Światowy Dzień AIDS, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS.

W budynku A i B Naszego Zespołu Szkół, pedagodzy szkolni przy współpracy z Samorządem Uczniowskim przygotowali stoiska profilaktyczne na którym uczniowie rozdawali ulotki tematyczne, a także przypinali Czerwone Kokardki- symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi, nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS.

Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.

Niestety, wiele osób wciąż myśli, że HIV i AIDS ich nie dotyczy. Blisko 90% Polaków nigdy nie wykonało testu na obecność wirusa. W powszechnym mniemaniu ta choroba dotyka tylko tych, którzy biorą narkotyki i mają wielu partnerów seksualnych. To prawda, że te czynniki zwiększają ryzyko zakażenia HIV, jednak może się do zdarzyć każdemu z nas – nie musimy być tego świadomi. Pech, chwilowa nieostrożność, niewiedza. Przyczyn jest wiele, dlatego powinniśmy robić badanie na HIV/AIDS regularnie i bez skrępowania. Im wcześniej zdiagnozuje się nosicielstwo HIV, tym wcześniej można będzie się znaleźć pod opieką lekarza i zacząć przyjmować leki. Są one refundowane przez NFZ i, regularnie przyjmowane, przynoszą pożądane  efekty.