Aktualności biblioteczne 2017/2018

Aktualności biblioteczne 2017/2018

Styczeń

Rok 2018 to przede wszystkim rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bieżący rok będzie również poświęcony pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919,  Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, Ireny Sendlerowej, Konfederacji Barskiej oraz Prawom Kobiet.  Na tę okoliczność w gablotach bibliotecznych przygotowałyśmy wystawę. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z istotnymi informacjami.

W styczniu w gablotach bibliotecznych możecie  również obejrzeć ekspozycję prac uczniów – logo szkoły. Prace wykonano techniką komputerową oraz ręczną. Logotypy są oryginalne, pomysłowe, zaskakujące i estetyczne – zobaczcie i oceńcie sami!

 

 Gazetki w bibliotece:

„Wielcy zapomniani  – Władysław Bełza” –  urodził się w 1847 r. w Warszawie.
Poeta neoromantycznym. Był nazywany „narodowym poetą dzieci” i „poetą młodych Polaków”. Jego najsłynniejszym utworem jest bez wątpienia wierszyk dla najmłodszych zaczynający się od słów “Kto ty jesteś?”, czyli “Katechizm polskiego dziecka”. Zmarł 103 lata temu we Lwowie.

 

 Konkursy:
„Literatura piękna – cytaty” –  quiz sprawdzający waszą wiedzę.

 Najlepsi otrzymali nagrody. Zachęcamy was do brania udziału w konkursach bibliotecznych! 🙂

 

Jak co miesiąc podsumowaliśmy czytelnictwo klas za miesiąc grudzień, wyniki jak zwykle w bibliotece.

 

GRUDZIEŃ

Grudzień to wyjątkowy miesiąc pełen magii i radosnego oczekiwania…

Co lubi grudzień…?

Kocha spotkania, świętowanie

i na św. Mikołaja oczekiwanie.

Kolędom wtóruje, opłatek łamie,

gdy wigilijna kolacja nastanie…

W dzień białe tło miesiąc lubi,

a nocą złotem patrzy na ludzi.

Dżdżu kropelki i płatki śniegu,

wtapia w szarość końca roku…

Cicho z uśmiechem odchodzi,

nim zimą Nowy Rok pozdrowi.

Zapachem świerku się raduje,

a żegnając się – miło dziękuje…

Alekasandra Baltissen

Jak zwykle przygotowałyśmy dla was konkurs, tym razem krzyżówkę z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.Rozstrzygnięty został konkurs na logo szkoły. Zgłoszone prace zostaną zaprezentowane w styczniu.

Na wyświetlaczach LCD mogliście się zapoznać z prezentacjami:

  • Jozef Conrad 160. rocznica urodzin pisarza
  • Wypożycz książke na święta – promacja prozy, poezji oraz literatury popularno-naukowej.

Kalendarium rocznic na miesiąc grudzień oraz wyniki czytelnictwa klas za miesiąc listopad zostały umieszczone na tablicy informacyjnej w bibliotece.

Zapraszamy do obejrzenia i zapoznania się z ekspozycjiami w gablotach bibliotecznych:

  • Magia pisania i wysyłania poczówek bożonaredzeniowych…
  • „Z tesknoty pisze się wiersze…” – poezja Haliny Poświatowskiej.
  • „Wszyscy wszystkim slą życzenia…” – przeczytaj karteki przyslane do szkły z od przyjaciół.

Prowadziłyśmy przedświąteczną akcję „Wypożycz sobie prezent nie tylko na święta…”

W tym mieśiącu biblioteka została POMALOWANA i przystrojona świątecznie! Mamy bardzo ładnie – zapraszamy ocencie sami.

Życzymy wszystkim naszym czytelnikom zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego co najlepsze czyli także przeczytania wielu interesujących książek – w Nowym 2018 Roku 🙂

Staropolskim obyczajem DO SIEGO ROKU…!

LISTOPAD

Listopad to miesiąc zadumy i wspomnień tych, którzy odeszli. Pamiętamy o naszych bliskich oraz o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Ale jest to też czas głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu. Tej tematyce poświęcona jest prezentacja pt. Pamiętamy, którą mogliście obejrzeć na szkolnych wyświetlaczach LCD.

W gablotach bibliotecznych zapraszamy do obejrzenia ekspozycji pt. Poeta krainy marzeń poświęconej polskiemu poecie, czołowemu przedstawicielowi literatury dwudziestolecia międzywojennego oraz krytykowi literackiemu Bolesławowi Leśmianowi.

W Galerii Twórców zapraszamy do obejrzenia wystawy rysunków Kingi Ryz z kl. I T2 zatytułowanej Magia fgur.

W listopadzie zgłosiłyśmy szkołę i przystąpiłyśmy do akcji Upoluj swoją książkę. Dzięki akcji uczniowie naszej szkoły mogli za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Honorowy Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e- bookową Woblink.com.

Mogliście również sprawdzić swoją wiedzę w konkursie wiedzy o książce i bibliotece rozwiązując test „ABC wiedzy o książce i bibliotece”. Wyniki konkursu

I miejsce:

Kordeczka Szymon II O/M

Olesiak Katarzyna III B1

Ślazyk Klaudia IC

Wyróżnienie:

Dudek Karolina III B2

Łękawa Estera III P

Mąka Jan I F/H

Trzeciak Angelika I W/T3

Zoń Julia I W/T3

Zoń Karolina II W/T3

Gratulujemy! Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz słodkie niespodzianki.

Na tablicy informacyjnej w bibliotece szkolnej możecie zapoznać się z kalendarium rocznic listopadowych oraz sprawdzić wyniki czytelnictwa klas za miesiąc październik.

Jeśli lubisz rozwiązywać krzyżówki, szukać nowych wiadomości i pogłębiać swoją wiedzę na dany temat, to ten konkurs jest dla Ciebie!!! Tym razem dotyczy 150. rocznicy urodzin J. Piłsudskiego – patrona naszej szkoły. Zapraszamy!

PAŹDZIERNIK

Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych i to właśnie z tej okazji zaprosiłyśmy Was do wspólnego świętowania. Codziennie mieliście okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu klasyki literatury odgadując „Cytat dnia”, czyli z której książki pochodzi dany fragment. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem z Waszej strony, dlatego w najbliższej przyszłości będziemy chciały go powtórzyć!

Przeprowadziłyśmy także plebiscyt na najciekawszą książkę. Każdy mógł zagłosować na swoją ulubioną. Książki, które wygrały w „Plebiscycie” postaramy się zakupić do biblioteki :).

A żeby utrwalić miłe chwile w bibliotece szkolnej mieliście okazję zrobić sobie zdjęcie.

W gablocie bibliotecznej możecie obejrzeć wystawę prac plastycznych Justyny Katry z kl. 1W/T3 pt. „Pasja, pasja – trzeba mieć pasję”.

Informowałyśmy też o ważnych rocznicach październikowych.

Przypominamy, że prowadzony jest comiesięczny „Konkurs czytelnictwa klas”. Wyniki zamieszczone są na gazetce w bibliotece.

Serdecznie zapraszamy Was do biblioteki! 🙂

WRZESIEŃ

Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2017/2018. Miło Was będzie widzieć w bibliotece! Szczególnie chcemy zaprosić do współpracy uczniów klas pierwszych.

We wrześniu warto zapoznać się z Kalendarium ważnych rocznic. Zachęcamy wszystkich do udziału:

w szkolnym Konkursie na nowe logo Zespołu Szkół Nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej,
w V Powiatowym Konkursie Fotograficznym p.n. Z obiektywem przez Powiat.
Szczegółowe informacje znajdują się w gablocie bibliotecznej, na stronie www.ekonom.edu.pl oraz w bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac fotograficznych Mateusza Dąbrowskiego z kl. II T2 pod nazwą „Natura pełna jest nieskończonych rzeczy, niedostępnych doświadczeniu…” (Leonardo da Vinci). Prace można zobaczyć w gablotach bibliotecznych oraz na szkolnych wyświetlaczach LCD.

Jak widzicie nasza biblioteka przyjazna jest wszelkim twórcom. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi talentami, pasjami, pomysłami: autorów tekstów, twórców rysunku, malarstwa, podróżników, fotografów, grafików komputerowych…

Masz bibliotekę […] zachodź tam, zawrzyj przyjaźń z książkami. (Maria Nurowska „Wybór Anny”).

I nie tylko 🙂 …

Zapraszamy do biblioteki!