Święto Zawodów 2015

Święto Zawodów 2015

W ramach realizacji projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce” dnia 17 listopada 2015r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Limanowej wraz z opiekunami uczestniczyli w Święcie Zawodów w ZSTiO w Limanowej.

Gimnazjaliści Powiatu Limanowskiego, którzy przybyli na to wydarzenie, mieli okazję zapoznać się z ofertą szkoły oraz zwiedzić stoiska popularnego Ekonoma w ramach siedmiu branż, w których szkoła kształci, a mianowicie: ekonomicznej, handlowej, budowlanej, geodezyjnej, gastronomicznej, hotelarskiej i weterynaryjnej.

Podczas tegorocznej edycji Święta Zawodów młodzież z Ekonoma w sposób oryginalny zaprezentowała poszczególne zawody, zachęcając przyszłych uczniów do podjęcia nauki w określonym typie szkoły. Uczniowie Technikum Geodezyjnego wykorzystując nowoczesne urządzenia pomiarowe przykładowo: niwelator optyczny czy tachimetr elektroniczny, wykonywali pełen zakres czynności geodezyjnych od momentu pozyskania danych terenowych po sporządzanie cyfrowych opracowań. Dodatkowo zaprezentowali na stanowisku komputerowym oprogramowania inżynierskie Winkalk, C-geo, CAD, a na stanowisku kartografa prace na mapach analogowych.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko promujące Technikum Weterynaryjne, przy którym gimnazjaliści mieli możliwość obejrzenia urządzeń wykorzystywanych w branży takich jak: kopystka, stetoskopy, termometr i młoteczek opukowy służących do pielęgnacji i badania zwierząt. Dużą uwagę zwrócił królik rasy baran francuski umaszczenia czekoladowego, który został osłuchany przez uczniów specjalnym stetoskopem. Można było również przeglądnąć czasopisma związane z branżą weterynaryjną oraz obejrzeć plakaty z rasami zwierząt gospodarskich (konie, bydło, trzoda chlewna, kaczki, kury, owce). Uczennice Technikum Hotelarskiego ubrane w stroje hotelowe zaprezentowały nowoczesne formy składania ręczników. Branża gastronomiczna przygotowała pokaz nakrywania stołów i składania serwetek. Uczniowie przygotowali z okazji Święta Zawodów ciasteczka oraz słone zakąski, którymi częstowali przybyłych gości. Gimnazjaliści z zaciekawieniem podziwiali również piękne rzeźbienia w owocach
i warzywach wykonane przez uczennicę klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Klaudię Frączek, która w tym roku zajęła 8 miejsce w VIII Mistrzostwach Polski w Carvingu.

Branża budowlana zaprezentowała młodszym kolegom obsługę programu AutoCad służącego do wykonywania rysunków technicznych. Na wywieszonych tablicach można było podziwiać prace rysunków w ołówku wykonane przez uczniów Technikum Budowlanego. Młodzież Technikum Handlowego pokazała gimnazjalistom zasady obsługi kasy fiskalnej, a następnie każdy z nich mógł wirtualnie dokonać sprzedaży
i wydrukować swój paragon fiskalny. Przedstawiciele Technikum Ekonomicznego pełnili rolę księgowych, ekonomistów i maklerów giełdowych. Na tym stoisku uczennice wypełniały różnego rodzaju dokumenty
(faktury, listy płaca, dokumenty magazynowe), a uczniowie obserwowali sytuację na giełdzie i razem
z gimnazjalistami zastanawiali się w jakie akcje spółek w obecnej sytuacji na rynku finansowym najlepiej zainwestować, aby osiągnąć zysk.

Gimnazjaliści oprócz zwiedzania stanowisk z każdej branży mieli okazję zarejestrować się do
I Powiatowego Konkursu „Zawodowy GPS” organizowanego przez Zespół Szkół Nr 1 w Limanowej przy Honorowym Patronacie Starostwa Powiatowego w Limanowej. Konkurs ten adresowany jest do młodzieży klas trzecich szkół gimnazjalnych. Jego celem jest rozbudzanie zainteresowań zawodowych uczniów oraz pomoc w wyborze właściwej ścieżki zawodowej. I etap konkursu odbędzie się 25 listopada 2015r. Konkurs już na etapie zgłoszeń cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży.

Skip to content