Fundusze Europejskie

Projekt „Innowacyjny staż zawodowy szansą na lepszy start w dorosłe życie” realizowany jest przez Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Wycieczka na Węgry

Wycieczka na Węgry

W dniach 17-20 września 2015r. uczniowie naszej szkoły (klasy 3F/H, 3C) wraz z opiekunami (Anna Biedroń, Monika Pasionek, Andrzej Piętoń) odwiedzili kraj naszych „bratanków,” czyli Węgry.
Wycieczkę zorganizowało Biuro Pomian Travel z Zakopanego. Wsparcia finansowego udzieliły liczne firmy: Auto Ślazyk, Budrem, Emiter, Gwarant, Hydrolim, Jackówka, Laskopol, Limblach, Partner, Wolimex, którym serdecznie dziękujemy.

Koncert w Jaskini Baradla

Jakinia Baradla była pierwszą atrakcją, którą zobaczyliśmy na Węgrzech. Jaskinia Baradla wraz ze słowacką Jaskinią Domica została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mogliśmy w niej podziwiać przepiękne formacje naciekowe w postaci licznych kolorowych kamiennych kurtyn, koronek, zwierząt, smoków czy tortów lodowych. Dodatkową atrakcją jaskini jest charakteryzująca się niesamowitą akustyką komora Koncertowa, w której organizowane są koncerty, często także połączone z pokazem świateł. Miejmy nadzieję, że nasz gromki śpiew nie przestraszył nietoperzy oraz innych mieszkańców tego miejsca.

Relaks w basenach termalnych Barlangfurdo i w Balatonie

Barlangfurdo to jedno z najatrakcyjniejszych w skali światowej kąpielisko w naturalnej jaskini krasowej. Termalna woda spływa potokami ze skał, tworząc naturalne bicze wodne. Inną atrakcją są skalne korytarze i groty, naturalne prądy wodne oraz czyste, pozbawione bakterii powietrze. Woda zawiera jod, brom i potas i jest doskonałym lekarstwem na różne schorzenia. Kilkugodzinny wypoczynek w tym miejscu wprowadził wycieczkowiczów w doskonały nastrój i zapewnił długi i dobry sen pierwszej nocy w Budapeszcie.

Czysta i ciepła woda, ciche plaże, spokojna tafla olbrzymiego jeziora poruszana przez równie ciche łabędzie i żaglówki- oto co oferuje Jezioro Balaton we wrześniu na swoich południowych brzegach.

Siófok- gwarny kurort, zwany „letnią stolicą” Węgier również poza sezonem turystycznym może być wyśmienitym miejscem do wypoczynku. Piękny, upalny dzień, plażowanie, kąpiel w jeziorze i smaczny obiad sprawiły, że uczestnicy wycieczki z żalem opuszczali to miejsce.

Budapeszt w dzień i w nocy

Stolicę Węgier mogliśmy podziwiać zarówno w dzień, jak i w nocy; wywarła na nas mocne wrażenie. Przepływający przez miasto Dunaj dzieli ją na dwie części: lewobrzeżny nizinny Peszt oraz prawobrzeżną Budę, położoną na Wzgórzach Budańskich.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Góry Gellérta. Góra swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który z nakazu pierwszego króla Węgier, Stefana, ochrzcił plemiona Madziarów. Na szczycie góry znajduje się Cytadela, wzniesiona przez Habsburgów, oraz Pomnik Wyzwolenia (1947 r.) przedstawiający kobietę trzymającą w wyciągniętych dłoniach gałązkę palmową, symbol zwycięstwa. Widok ze szczytu wzgórza jest oszałamiający. Można podziwiać mosty, zakola rzeki, monumentalne budowle, a także Wzgórza Budańskie i przedmieścia Pesztu.

Ze Wzgórza Zamkowego, gdzie znajduje się Zamek Królewski i stare miasto, pięknie prezentuje się monumentalny budynek Parlamentu- symbol dumy narodowej Węgrów.

Mogliśmy również podziwiać wnętrze Bazyliki św. Stefana; przechowywana jest tutaj najcenniejsza relikwia kraju: prawica pierwszego króla Węgier.

Ostatnim miejscem na trasie zwiedzania miasta był Park Miejski z Placem Bohaterów, na którym stoi Pomnik Millenijny upamiętniający najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych dla kraju władców.

Budapeszt nocą jest równie piękny jak w świetle słońca. Przekonaliśmy się o tym podczas nocnego rejsu po Dunaju. Widok oświetlonego Parlamentu, mostów, fasad budynków zapiera dech w piersiach.

Eger- perła północnych Węgier

Na Północne Węgry, do regionu Eger-Miszkolc-Tokaj chętnie przyjeżdżają Polacy na kuracje w kąpieliskach leczniczych, a także by degustować szlachetne węgierskie trunki, wśród nich najbardziej znane: Egri Bikavér (Egerska Bycza Krew), Egri Csillag (Gwiazda Egeru) czy Tokaji Aszu. Z tych atrakcji regionu nie mogliśmy skorzystać z powodu restrykcji czasowych i regulaminowych, niemniej jednak Eger wywarł na nas bardzo miłe wrażenie.

Liczne zabytki (np. Zamek Królewski Egri Var, Bazylika, Turecki Minaret, Kościół Minorytów), baseny termalne Termal-Eger, kawiarenki, Dolina Pięknej Pani, winiarnie oraz okoliczne winnice przyciągają rzesze turystów.

W centrum miasta znajduje się Plac Dobo z pomnikiem Istvana Dobó, który był dowódcą zwycięskiej obrony Egeru przed Turkami w 1552 r. Turcy zdobyli wprawdzie Eger, ale dopiero 44 lata później, kiedy nie bronili go Węgrzy, lecz najemne wojska Habsburgów. W sumie Węgry przez 150 lat były w tureckiej niewoli, Eger najkrócej spośród węgierskich miast, bo tylko 91 lat. Miasto rozkwitło po wypędzeniu Turków z Węgier w wyniku wiedeńskiej odsieczy Jana III Sobieskiego w 1683 r., stając się szybko uzdrowiskiem na europejską skalę. Najbardziej znanym utworem poświęconym obronie Egeru jest powieść historyczna Gézy Gárdonyiego z 1899 pod tytułem „Gwiazdy Egeru” która dla Węgrów jest tym czym dla Polaków „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza.

W Egerze zwiedziliśmy również Muzeum Marcepanu, w którym znajdują się przedmioty, a nawet barokowy salonik, w całości wykonane z marcepanu przez mistrza cukierniczego Lajosa Kopcsika.

Węgry … od kuchni

Węgrzy słyną z wielkiej kultury kulinarnej, a ich potrawy z niepowtarzalnego smaku. Podstawowe składniki kuchni węgierskiej to:

papryka (sproszkowana, słodka i ostra, świeża i suszona), cebula, czosnek, zioła, owoce z rodziny dyniowatych: arbuzy i melony; brzoskwinie, śliwki i jabłka.

Znane potrawy:

Gulyásleves – bogracz, zupa gulaszowa, Pörkölt – gulasz węgierski, Lángos – Lankosz, Halászlé – zupa rybna, gesztenye puree- purée z jadalnych kasztanów z bitą śmietaną.

Desery:

Tort Dobosa przygotowywany z ciasta biszkoptowego, kremu czekoladowego i karmelu, strucla, naleśniki a la Gundel, pogacze (słone ciastka podawane ze skwarkami).

Wina i inne napoje:

Tokaj, Pálinka, Törley, Unicum, Kadarka, Rizling, Furmint, Medoc Noir oraz Muskataly i Ezejro.

Monika Pasionek

Skip to content