Fundusze Europejskie

Projekt „Innowacyjny staż zawodowy szansą na lepszy start w dorosłe życie” realizowany jest przez Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Wizyta zawodoznawcza

Wizyta zawodoznawcza

Dnia 24 października 2014 r. klasa I W w ramach zajęć praktycznych „Prowadzenie produkcji zwierzęcej i usług inseminacyjnych” pojechała na wycieczkę do Słopnic i Jodłownika.
W wycieczce wzięło udział 30 uczniów. Kierownikiem wycieczki była pani Lucyna Pajor, a opiekunem pani Barbara Król.

W Słopnicach uczniowie poznali mięsno-mleczną rasę owiec lacaune (czyt.lakon). Zobaczyli warunki utrzymania owiec, sposób ich żywienia, pojenia, dojenia. Pogłębili wiedzę z zakresu chowu tej rasy. Uczestnicy wycieczki mogli również podziwiać przepiękne polskie konie zimnokrwiste. Następnym punktem wycieczki było zapoznanie się z technologią przetwórstwa mleka owczego w postaci: serów owczych wędzonych, serów owczych białych, bundzu, bryndzy i nitek serowych.
Wyroby te zdobyły wiele nagród i prestiżowe tytuły w konkursach Agro Polska czy Małopolski Smak.

Uczniowie również obejrzeli pastwisko dla owiec i pilnujące je psy rasy owczarek podhalański.

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Jodłowniku. Tam uczniowie zobaczyli jałówki rasy polskiej czerwonej, które przez cały rok utrzymywane są na pastwisku. Hodowla liczy 300 sztuk bydła(w tym jałówki i krowy). Uczniowie uzyskali niezbędne informacje na temat żywienia zwierząt, ich rozrodu i odchowu cieląt.

Skip to content