Szanowni Państwo,
nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na zakup książek oraz elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej. Głównym celem Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” jest podniesienie poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Dlatego najistotniejszą kwestią pozostaje zakup książek, które wzbogacą i uatrakcyjnią księgozbiór biblioteki szkolnej. Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych, oferowanych na rynku wydawniczym. By sprostać zadaniu zwróciliśmy się do społeczności szkolnej o zaproponowanie tytułów, autorów, tematyki książek, które będą mile widziane w naszych zbiorach. Czytanie książek ma ogromny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży, dlatego tak ważne jest sięganie po lekturę. Co daje czytanie książek?
- Poprawia pamięć i koncentrację.
- Poszerza wiedzę i horyzonty.
- Rozwija krytyczne i analityczne myślenie.
- Pobudza wyobraźnię i kreatywność.
- Rozwija umiejętność wysławiania się.
- Zwiększa pewność siebie i samoocenę.
- Relaksuje i gwarantuje rozrywkę.
- Redukuje stres.
- Zwiększa wrażliwość.
- Pomaga zasnąć.
Zalety czytania książek są niemal nieograniczone i dotyczą różnych aspektów naszego życia: od intelektualnych, przez emocjonalne, aż po zdrowotne. Czytanie jest przyjemnością, pomaga w rozwoju osobistym i zawodowym, poprawia jakość naszego życia. Osoby, które czytają, lepiej radzą sobie w życiu. Czytanie wzbudza w nas ciekawość świata, pozwala zrozumieć ludzi, otoczenie, świat. Może zainspirować do wyboru drogi życiowej, kreatywnych rozwiązań. Czytanie umacnia poczucie własnej wartości i pewności siebie. Zanurzenie się w literaturze pozwala oderwać się od codziennych trosk i problemów.
Jak zatem znaleźć czas na czytanie? Najważniejszy jest nawyk. Do wyrobienia nawyku czytania wystarczą małe, ale często powtarzane kroczki. Wystarczy regularnie czytać 10 może 20 minut dziennie. Nawet tak krótki czas spędzony na czytaniu lektury może mieć znaczący wpływ na zdolności poznawcze i nie tylko.
Pozostaje pytanie „Co czytać?” Odpowiedzi udzielił Jarosław Iwaszkiewicz, polski prozaik, poeta i eseista: „Wszystko. Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania, wyciąga się go z każdego czytania.”
I nie zapominajmy, że „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wisława Szymborska).
