Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 17 listopada 1999 roku przez UNESCO w celu upamiętnienia tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 roku w Dhace. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W rocznicę tych wydarzeń ważne jest, aby wszyscy uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Dbając o język ojczysty chronimy kulturę i tożsamość kulturową.

W Polsce językiem urzędowym jest język polski, ale są też języki regionalne, które czasem określa się jako dialekty języka polskiego lub etnolekty. Tymi językami są język kaszubski i język śląski. W innych regionach polski możemy spotkać różne formy dialektów języka polskiego np. gwara góralska, gwara podlaska, gwara wielkopolska, gwara kurpiowska i wiele innych.

Tematem przewodnim 24. Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego obchodzonego w 2023 roku jest Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji.

Zapraszamy w dniach od 21 do 24 lutego do udziału w konkursach i quizach online organizowanych przez bibliotekę szkolną.

Miłej zabawy.

Skip to content