„W stronę światła” i „W stronę ciemności”   – uczniowie i nauczyciele 18 szkół średnich z Małopolski podsumowali projekt #MłodziMałopolanie.EU

„W stronę światła” i „W stronę ciemności”   – uczniowie i nauczyciele 18 szkół średnich z Małopolski podsumowali projekt #MłodziMałopolanie.EU

W centrum WOMAI uczestnicy projektu zwiedzili dwie wystawy: „W stronę światła”, która przedstawia zagadnienia naukowe w przystępny i  interaktywny sposób, oraz: „W stronę ciemności” – ta ekspozycja z kolei daje możliwość przetestowania zmysłów w całkowitej ciemności, docenienia ich i ukazania jednocześnie, jak bardzo mogą nas zawodzić. Przez całą podróż panuje bezwzględny mrok, a uczestnicy są prowadzeni przez osobę niewidomą, która jest ich przewodnikiem.

Na wystawie posługujemy się wszystkimi zmysłami z wyjątkiem wzroku, a dzięki rozwiniętej ścieżce dźwiękowej odbieramy sytuacje codzienne  z zupełnie innej perspektywy. To doświadczenie pokazało uczniom, jak ważną rolę odgrywa  dostępność zarówno w projektach unijnych, jak i codziennym życiu.  Z kolei w Krakowskim Salonie Ekonomicznym, uczniowie mogli dotknąć prawdziwej, ważącej ponad 12 kg sztabki złota. 

#MłodziMałopolanie.EU

Projekt: #MłodziMałopolanie.EU  miał za zadanie pokazać, jak młodzi ludzie postrzegają Fundusze Europejskie w Małopolsce, efekty ich wykorzystania, a przede wszystkim jakie są ich oczekiwania wobec podziału kolejnych środków. Projekt ten powstał  z inicjatywy i przy zaangażowaniu Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki.

W ramach projektu: #MłodziMałopolanie.EU zaplanowanych było 5 spotkań, podczas których omawiane były tematy z zakresu funkcjonowania Unii Europejskiej i związanych z nią wartości, przedstawione zostały także przykłady inwestycji, które już zostały zrealizowane dzięki Funduszom Europejskim. Poruszane były także tematy związane z ekologią, Zielonym Europejskim Ładem oraz edukacją i tematyką społeczną.

Uczestników projektu czeka jeszcze wspólna wyprawa do Brukseli.

Uczestnikami byli nauczyciele i uczniowie 18 szkół średnich z całej Małopolski, którzy podczas spotkań online mieli okazję, żeby zainspirować się nawzajem, porozmawiać, wymienić poglądy i wspólnie wpłynąć na swoją przyszłość. Naszą szkołę reprezentowała Katarzyna Bajor i Alicja Bednarek z technikum hotelarskiego.

Skip to content