Sukcesy naszych uczennic w konkursie filozoficznym

Sukcesy naszych uczennic w konkursie filozoficznym

Sapere Aude!

Naprawdę można odważyć się być mądrym!

 

15 marca 2021 zakończyła się II edycja Powiatowego Interdyscyplinarnego Konkursu Filozoficznego Odważ się być Mądrym# Sapere Aude!

Organizatorem konkursu było I Liceum Ogólnokształcące w Limanowej i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W konkursie udział wzięli uczniowie od klas IV szkoły podstawowej do najstarszych szkoły średniej z wielu szkół powiatu limanowskiego.

Uczestnicy przygotowywali przez kilka tygodni prace naukowe, literackie, plastyczne i multimedialne w oparciu o zaleconą bibliografię i cykl czterech wykładów przeprowadzonych zdalnie przez pracowników naukowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Pasjonaci filozofii ze szkół ponadpodstawowych pisali i tworzyli na tematy:

  • Jak zmieniła nas pandemia? Co doradziliby nam starożytni filozofowie w czasie kryzysu epidemicznego?
  • Człowiek XXI w. niewolnik mass mediów czy świadomy siebie i swojego miejsca w rzeczywistości podmiot?
  • Małe wybory o dużym znaczeniu – co ja mogę zrobić by świat był lepszy?
  • „Spotkanie to najgłębsze i najbardziej bogate z doświadczeń, jakie człowiek może w swoim życiu przeżyć”. Jak rozumiesz tę myśl Józefa Tischnera? Uzasadnij odpowiedź korzystając z koncepcji filozofii dialogu.

W konkursie wzięły udział trzy uczennice z klasy 1Pp.  Mimo trudnych tematów i dużej konkurencji nasze reprezentantki osiągnęły sukcesy.

Edyta Górlińska zdobyła II miejsce w kategorii esej, pisząc pracę na temat sytuacji człowieka w XXI wieku – jego zniewolenia w świecie mass mediów

Marzena Lis otrzymała wyróżnienie w kategorii praca literacka, pisząc na temat roli filozofii starożytnej w radzeniu sobie z sytuacją kryzysu pandemicznego

Julia Szmyd zdobyła III miejsce w kategorii plakat, podejmując temat sytuacji współczesnego człowieka szukającego wsparcia w mądrości starożytnych filozofów.

Mimo ograniczeń wynikających z obecnej sytuacji, uczennice wykazały się odwagą i podjęły tak trudne wyzwanie: odważyły się być myślącymi osobami, które zdobywają się na refleksję na temat współczesnego świata i człowieka.

 

Julkę, Marzenę i Edytę – uczennice z 1 Pp wsparła w pracy pani Alicja Cichorz.

Uczennice odebrały nagrody ufundowane przez organizatorów i patronów honorowych konkursu.

Szczerze gratulujemy sukcesu!

Skip to content