A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą…”

A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą…”

21 lutego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Każdy z nas zatem odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawność – uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać.

Obchody Dnia Języka Ojczystego są dobrą okazją, by zadbać o swój język. Zadbać można właściwie w jeden zasadniczy sposób – pracować nad sobą i dużo czytać, bo literatura utrwala i kształtuje nasz język. Tegoroczne hasło obchodów brzmi: „Włączanie do i za pomocą edukacji. Język ma znaczenie”

Biblioteka szkolna włączyła się również w obchody tego święta. W dniach od 22 do 26 lutego zorganizowany został „Maraton z językiem polskim” w formie quizów online:

 • Quiz Nr 1: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – Te błędy językowe najczęściej popełniają internauci.
 • Quiz Nr 2: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – Jak odmienić te słowa?
 • Quiz Nr 3 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – Czy znasz znaczenie tych słów?

Każdy uczestnik zabawy miał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i wiadomości.

Przypomniałyśmy również wyrazy, które odchodzą do lamusa.  Piękne, acz zupełnie niewspółczesne słowa… Poniżej lista wybranych wyrazów zapomnianych, czy też wypieranych przez bardziej współczesne. Takich, które –  ku przerażeniu językowych purystów – odejdą w zapomnienie całkowicie lub też powrócą za jakiś czas w nowym znaczeniu.

 

 • AIŚCI – a jednak, jednak, ale.
 • ABSZTYFIKANT – potocznie: mężczyzna zabiegający o względy kobiety; zalotnik, konkurent, wielbiciel, epuzer.
 • BARLIĆ – śmiecić, brudzić. Znane z dialektów. Stąd słowo barłóg.
 • HUNCWOT – hultaj, gagatek, łobuziak, urwis.
 • KAJET – zeszyt.
 • KOKIETERIA – zachowanie mające na celu spodobanie się komuś, zwrócenie na siebie życzliwej uwagi; zalotność.
 • ONEGDAJ – kiedyś, dawniej, rzadziej: przedwczoraj.
 • ŁAPSERDAK – człowiek nędznie ubrany, łachmaniarz, kloszard, obdartus. Dziś mówi się o „menelu”.
 • BIRBANT – przestarzałe: człowiek prowadzący lekkomyślne życie, próżniak, hulaka.
 • MINODERYJNOŚĆ – wdzięczenie się, często w celu przypodobania się komuś.
 • WTENCZAS – wówczas.
 • DRZEWIEJ – dawniej.
Skip to content