Narodowe Czytanie “Balladyny”

Narodowe Czytanie “Balladyny”

„Matko, w lesie są maliny,
Niechaj idą w las dziewczyny,
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze.”

          „Balladyna”, J. Słowacki

 

W sobotę 5 września 2020 roku odbędzie się 9. edycja Narodowego Czytania.
W tym roku  będzie dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego.


Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna.

Rękopis „Balladyny” a raczej „Balladina” – bo tak zatytułowany został pierwotnie, znajduje się w bibliotece cyfrowej  POLONA. Rękopis należy do domeny publicznej, dzięki czemu można z niego nieodpłatnie korzystać.

Skip to content